Molier

SZKOŁA ŻON

PRZEKŁAD
Artur Międzyrzecki

REŻYSERIA
Justyna Celeda

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY
Grzegorz Małecki

MUZYKA
Wojciech Król

RUCH SCENICZNY
Zbigniew Szymczyk

PROJEKCJE WIDEO
Izabela Plucińska

ASYSTENT REŻYSERA
Beata Zygarlicka

premiera: 8 listopada 2014
spektakl trwa: 135 minut (1 przerwa)

Arnolf boi się kobiet. Zwłaszcza kobiet myślących samodzielnie. W mężczyznach nienawidzi słabości i uległości. Miłość do kobiety to oznaka braku charakteru i pierwszy krok do utraty honoru. By uniknąć losu rogacza od 13 lat „hoduje” sobie w zaciszu klasztoru idealną połówkę: „kompletną idiotkę” – wierząc, że jej głupota i nieoświecenie są gwarancją uczciwości. Gdy sprowadza ją do swego domu, nagle na horyzoncie pojawia się rywal – młody Horacy…

 

 

Fragmenty recenzji: 

Świetne aktorstwo, ciekawe pomysły realizacyjne.
Ewa Koszur „Głos Szczeciński”

 

Celeda, komedię o trójkącie, napisaną przed kilkoma wiekami, przekuła w rzecz bardziej uniwersalną. Jej „Szkoła żon” jest opowieścią o ucieczce w złudzenia, ale i o roli kobiet, czy o niemożności zniewolenia drugiego człowieka. Wrażenia ponadczasowości oglądanego przedstawienia dopełniają proste tricki: stroje z początków XX wieku, sekwencje ruchu przypominające przedwojenne, slapstickowe komedie, czy całkiem współczesne pojazdy jeżdżące po scenie.
Katarzyna Stróżyk „Kurier Szczeciński”

 

Doskonała „Szkoła żon” Moliera na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. Premierowa publiczność siedmiokrotnie wywołała aktorów do ukłonów. Komedia Moliera w reżyserskiej interpretacji Justyny Celedy to aktualna opowieść o miłości, małżeństwie i lęku przed zdradą.
radioszczecin.pl

 

Premierowa publiczność oklaskiwała „Szkołę żon” długo i gorąco. Teatrowi Współczesnemu przybył kolejny repertuarowy hit.
Katarzyna Stróżyk „Kurier Szczeciński”

 

Premierę „Szkoły żon” w Teatrze Współczesnym zakończył głośny powszechny aplauz. Ale myli się, kto w tym przedstawieniu widzi tylko solidnie zrealizowaną kostiumową komedię pomyłek i charakterów, która trafia w gusta większości.
Ewa Podgajna „Gazeta Wyborcza”

 

Poza głównym wątkiem narracyjnym, imponująco dużo dzieje się w tle. W rolach drugoplanowych widzimy m.in. Wojciecha Sandacha (Notariusz), Mariana Dworakowskiego (Gogo), Jacka Piątkowskiego (Alojz) Joannę Matuszak (Małgosia). Zapełniają oni spektakl licznymi pantomimicznymi scenkami, zwykle pozbawionymi słów, ale jednoznacznie barwnymi i śmiesznymi. Dzięki ich grze widz, nie jest tylko zaabsorbowany intrygami Arnolfa, ale może bawić się znacznie większą dawką komizmu.
Radosław Bruch, wSzczecinie.pl

 

Kapitalny Arkadiusz Buszko i bardzo udanie debiutująca na scenie Adrianna Janowska-Moniuszko.
Ewa Podgajna „Gazeta Wyborcza”

 

 

 

Zapraszamy do zakupu programu do spektaklu, gdzie można podejrzeć kulisy powstawania spektaklu.

 

Zobacz więcej (kliknij)

 

 

 

 

FESTIWALE:

Festiwal Debiutantów PIERWSZY KONTAKT w Toruniu (23 maja 2015)

 

 

 

 

60 + KULTURA:
W ramach ogólnopolskiej akcji "60+ Kultura" na spektakl "Szkoła żon" grany 27 września oferujemy dla seniorów 60+ specjalną pulę promocyjnych biletów w cenie 18 zł (ilość biletów w promocyjnej cenie ograniczona, bilety dostępne za okazaniem dokumentu z datą urodzenia, możliwa wcześniejsza rezerwacja miejsc).

bilet facebook bip miasto szczecin

SZKOŁA ŻON
fot. fot. Bartłomiej Sowa