Ikona galerii

OBSADA

Oskar : Wojciech Brzeziński

Pani Róża : Anna Januszewska

Eric-Emmanuel Schmitt

OSKAR I PANI RÓŻA

PRZEKŁAD
Barbara Grzegorzewska

REŻYSERIA
Anna Augustynowicz

SCENOGRAFIA
Marek Braun

KOSTIUMY
Wanda Kowalska

MUZYKA
Jacek Wierzchowski

prapremiera: 29 października 2004
spektakl trwa: 100 minut

Uwielbiany przez publiczność, wzruszający spektakl, który od 2004 roku utrzymuje się w repertuarze teatru. W szpitalu, choremu Oskarowi, towarzyszy ciocia Róża, która namawia go do rzeczy niemożliwych – to dzięki niej chłopiec pozna pierwszą miłość: Peggy Blue, przeżyje „małżeństwo”, „rozstanie” oraz zacznie pisać listy… do Pana Boga. „Oskar i pani Róża” to optymistyczna opowieść o odchodzeniu, która daje nadzieję, pomimo przeciwności. 
 

Fragmenty recenzji: 

„Ciepły, szlachetny spektakl o tym, co najważniejsze.”

Życie

 

„Piękny i mądry spektakl, ze świetną scenografią, muzyką, aktorstwem, który niekoniecznie wyciska morze łez za to dotyka w nas prawdy życia.”

Gazeta Wyborcza

 

„A potem była premiera. Łzy widzów. Łzy, o których zwykło się mawiać, że krzepiące, ale – umówmy się – niekoniecznie każdego. W każdym razie wzruszenie było autentyczne. Zachwyt też. Okazało się, że nie wolno wątpić w mądrość, instynkt i wizje Augustynowicz.”

Kurier Szczeciński

 

„Trudno nie docenić gry obojga aktorów: rewelacyjnego Wojciecha Brzezińskiego (Oskar) oraz Anny Januszewskiej (pani Róża). Wypowiadane przez nich słowa przykuwają uwagę widza. Zakończenie sztuki tchnie nadzieją, że wszystko to, czego doświadczamy, ma swój głęboki sens.”

Głos Szczeciński

 

„Wojciech Brzeziński i Anna Januszewska z ubielonymi twarzami na tle zmultiplikowanego jak w lustrach szpitalnego łóżka grają dojrzewanie do śmierci w szalonym, groteskowym skrócie. Nie demonstrują cierpienia; wiedzą o nim. I umieją sprawić, że i my wiemy.”

Przekrój

 

 

NAGRODY:

- "ATEST - Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego" – przyznawane twórcom teatru dla dzieci i młodzieży przez  Zarząd i Kapitułę Atestów przy Polskim Ośrodku Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ (Warszawa, 2004)

- Grand Prix, czyli Wielka Nagroda Publiczności, na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2005 w Szczecinie.

- Wyróżnienie dla Anny Januszewskiej za rolę Pani Róży na  Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małym Form KONTRAPUNKT 2005 w Szczecinie

FESTIWALE I WYJAZDY:

XVI Grudziądzka Wiosna Teatralna (22.04.2016)

 

Prezentacja spektaklu Teatrze Małym w Warszawie (8.02.2005)


XL Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2005 w Szczecinie. (24.04.2005)

 

IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie (29.09.2005)

 

 

 

bilet facebook bip miasto szczecin

OSKAR I PANI RÓŻA
fot. Marek Biczyk