Dorota Masłowska

DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW...

REŻYSERIA, OPRACOWANIE MUZYCZNE
Piotr Ratajczak

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY
Kaja Migdałek-Kaczmarek

DRAMATURGIA RUCHU
Arkadiusz Buszko

WSPÓŁPRACA DRAMATURGICZNA, ASYSTENT REŻYSERA
Maria Marcinkiewicz-Górna

REŻYSERIA ŚWIATŁA
Szymon Kaczmarek


premiera: 5 grudnia 2015
spektakl trwa: 80 minut

DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU

 

Szalona, pełna humoru podróż dwojga młodych ludzi, podających się za „biednych Rumunów mówiących po polsku”. Podczas wariackiego rajdu spotykają na swej drodze z pozoru tylko zwyczajnych mieszkańców przedmieść, a wielka przygoda kończy się nieoczekiwanym finałem. Energetyczny, straszno-śmieszny spektakl, który ostrą kreską rysuje portret polskiego społeczeństwa. 

 

 

Z recenzji:

To trzeba zobaczyć.

Kurier Szczeciński


 

Przedstawienie Ratajczaka to przede wszystkim ostry portret nas, Polaków.

Kurier Szczeciński


Niepowtarzalny, obrazoburczy momentami język Doroty Masłowskiej w teatrze brzmi dobitnie, pod warunkiem jednak, że znajdzie się właściwy sposób jego artykulacji. W Szczecinie to się udało bez pudła.

Kurier Szczeciński

 

 

Świetnie wypadają wszyscy aktorzy. Konrad Beta przekonująco kreuje chłopaka, którego butę podszywa niepewność. Adrianna Janowska-Moniuszko tworzy zapadającą w pamięć postać pogubionej życiowo, niepewnej siebie dziewczyny. Błyszczy drugi plan z Joanną Matuszak, Marią Dąbrowską, Robertem Gondkiem i Arkadiuszem Buszką.

Kurier Szczeciński

 

Dziś w sztuce „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” ostrzej niż manifest młodego pokolenia wybrzmiewa stosunek Polaków do obcych, wykluczonych, uchodźców.

Gazeta Wyborcza

 

Postaci, które spotykają młodzi, np. pijanej kobiety, która postanawia rozwalić samochód zdradzającego ją męża, jakby wyszły z farsy. Dzięki temu publiczność bawi się doskonale.

 Gazeta Wyborcza

 

Sprawny, szybki, konsekwentny, dynamiczny.

sztukawspolczesna.org

 

 

FESTIWALE: 

51. Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT - cykl Szczecin na Kontrapunkcie (21.04.2016)

 

NAGRODY:

Bursztynowy Pierścień 2016

Najlepsza aktorka sezonu 2015/2016: Maria Dąbrowska za rolę Barmanki w "Dwojgu biednych Rumunach mówiących po polsku" oraz rolę "One" w spektaklu "moja mama..." - nagroda jury

 

Spektakl bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Ewa Hevelke, Andrzej Lis, Zofia Smolarska, Szymon Spichalski, Izabela Szymańska, Katarzyna Waligóra.

 

 

 

 

 

bilet facebook bip miasto szczecin

DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU
fot. Piotr Nykowski