Paweł Kamza

SKOCZNIA W JEROZOLIMIE

REŻYSERIA
Paweł Kamza

SCENOGRAFIA
Iza Kolka

MUZYKA
Paweł Moszumański

REŻYSERIA RUCHU
Marlena Bełdzikowska, Witold Jurewicz

ASYSTENT REŻYSERA
Wojciech Sandach

prapremiera: 9 kwietnia 2016
spektakl trwa: 90 minut

Spektakl opowiada historę księdza, który wyrusza w podróż do Jerozolimy, by dokończyć pisanie książki. Na swej drodze spotka postaci z przeszłości, a wraz ze wspomnieniami powrócą pytania – o miłość i zdradę, wiarę i wolność.

 

Premierze towarzyszy wystawa fotografii Pawła Kamzy ukazująca miejsca i myśli, do których nawiązuje spektakl "Skocznia w Jerozolimie".

 

 

Z recenzji:

 

Niezwykła moc tkwi nie tyle w przywoływaniu atmosfery opisywanych miejsc, ile w zdolności stworzenia wyłomu w czasie, pozwalającego odbiorcom przekroczyć magiczną granicę pomiędzy chwilą a wiecznością.

„Dziennik Teatralny Szczecin”

 

Warto zauważyć, że Kamzie udało się uniknąć patosu. Reżyser przemycił do spektaklu pewną dozę humoru, decydując się na wykorzystanie dobitnie umownej scenografii (autorstwa Izabeli Kolki), złożonej wyłącznie z kolorowych metalowych beczek. Weneckim gondolierom kołyszącym się w połówkach beczek nieustannie towarzyszył odgłos zduszonego śmiechu widzów (niepewnych czy w obliczu tak poważnej tematyki wypada się w ogóle śmiać).

„Dziennik Teatralny Szczecin”

 

Opowieść o bohaterze-księdzu (przedstawionym wyjątkowo nie w – charakterystyczny dla polskiej sceny teatralnej – prześmiewczy lub pejoratywny sposób), który zmierza do Jerozolimy (mogącej także symbolizować Nowe Jeruzalem), samodzielnie poszukując odpowiedzi na pytania o podstawowe kwestie związane z wiarą, wydaje się bardzo aktualna w czasach, gdy – jak dowodzą badania – aż 70% polskich katolików nie wierzy w zmartwychwstanie. Pojawiające się w niej argumenty skłaniające do przyznania pewnej dozy słuszności nawet skrajnie różnym stanowiskom, zmuszają odbiorców do ponownego przeanalizowania własnych sądów i przypominają, że – wbrew powszechnej opinii – wiara nie jest wcale łatwiejsza od ateizmu.

„Dziennik Teatralny Szczecin”

  

Seria pytań pobudzających widzów do refleksji.

„Głos Szczeciński”

 

Spektakl bierze udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Marcin Bogucki, Marta Bryś, Katarzyna Niedurny, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Anna Wakulik.

 

 

 

Uwaga! Miejsca nienumerowane.

 

bilet facebook bip miasto szczecin


fot. Piotr Nykowski