Anna Augustynowicz i „Wyzwolenie” w Teatrze Polskim w Warszawie

Za niecały miesiąc (29 stycznia) w Teatrze Polskim w Warszawie będzie miała miejsce premiera długo oczekiwanego spektaklu – „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Dyrektor Artystycznej Teatru Współczesnego w Szczecinie, Anny Augustynowicz.
AA na stronę

Jak czytamy w opisie spektaklu – rzecz dzieje się w teatrze, ale nie o teatrze opowiada… Scenka rodzajowa z życia artystów niepostrzeżenie zmienia się w opowieść serio, „labirynt teatru” staje się labiryntem narodowej wyobraźni, a głównym tematem okazuje się najważniejsze z ludzkich doświadczeń – pragnienie wolności. Rozczarowany powierzchownym przyjęciem „Wesela”, Wyspiański napisał w 1903 roku „Wyzwolenie”, w którym podjął próbę sportretowania Polaków, tych dawnych i tych współczesnych. Dramat, który mu się jawi do dziś porusza – bo wszystko jest: i ziemia, i kraj, i ojczyzna, i ludzie… Tylko naród się zgubił…

Anna Augustynowicz przed laty wystawiała już „Wyzwolenie” na deskach szczecińskiego teatru. W artykule Artura Daniela Liskowackiego dla Kuriera Szczecińskiego czytamy, że z rozmów z reżyserką wiadomo, że spektakl  będzie „dopowiedzeniem tamtego, szczecińskiego „Wyzwolenia”. Próbą odpowiedzi na pytanie, co się stało się z nami, Polakami, od tamtej pory – od czasów Wyspiańskiego, ale może przede wszystkim od tamtego szczecińskiego przedstawienia w roku 2003.”

Twórcami spektaklu są stali współpracownicy Anny Augustynowicz – za scenografię odpowiada Marek Braun, za kostiumy – Wanda Kowalska, światło wyreżyseruje Krzysztof Sendke, muzykę tworzy natomiast Jacek Wierzchowski. W roli Konrada zobaczymy ponownie Grzegorza Falkowskiego. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Teatru Polskiego w Warszawie.

Ads

facebook