Anna Januszewska z nagrodą aktorską za „Cichą noc”

Zakończony właśnie festiwal Tearoteka przyniósł nagrodę aktorską za drugoplanową rolę żeńską Annie Januszewskiej, która zagrała w spektaklu „Cicha noc” Amanity Muskarii w reż. Pawła Paszty.

Podczas trzech dni trwania festiwalu (9-11 lutego) w Warszawie pokazano 10 premierowych spektakli zrealizowanych w konwencji teatru telewizji. TEATROTEKA FEST organizowany przez Instytut Teatralny w Warszawie sięga po najlepsze polskie teksty dramatyczne, zaprasza do współpracy wybitych aktorów, operatorów, kompozytorów i scenografów. Zakończony właśnie festiwal przyniósł nagrody także dla twórców związanych z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Najlepszą drugoplanową rolę żeńską zagrała Anna Januszewska za rolę Magdy w spektaklu „Cicha noc”. Nagrodę aktorską w tej samej kategorii odebrał też Mirosław Baka, który został nagrodzony za rolę Pijaka w spektaklu „Dziecko” Ingi Iwasiów w reż. Barbary Białowąs.

Nagrody przyznawało jury w składzie: Roman Gutek, Wawrzyniec Kostrzewski, Małgorzata Semil, Małogorzta Sikorska-Miszczuk, Danuta Stenka, Michał Walkiewicz, Kalina Zalewska.

„Cichą noc” to nie pierwsza sztuka, którą napisały pod pseudonimem siostry – Monika Muskała (tłumaczka) i Gabriela Muskała (aktorka). Podobnie, jak w poprzednich dramatach tej spółki autorskiej, w centrum zainteresowania mamy wielopokoleniową polską rodzinę z matką w roli głównej i pamięcią oraz pamiętaniem w tle. Akcja sztuki rozgrywa się dzień przed oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. I choć wszyscy bohaterowie oczekują nadchodzących Świąt, wiedzą, że jak co roku, ich rodzinne spotkanie wywoła serię niechcianych, często bolesnych wspomnień związanych z miejscem pochodzenia rodziny, z tragedią, jaka przed laty spotkała rodzinę ze strony Ukraińców.

Spektakle w ramach przedsięwzięcia Teatroteka realizowane są przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Na zdjęciu: Anna Januszewska odbiera nagrodę z rąk reżysera Jacka Bromskiego na Teatroteka Fest, fot. PrestigePortrait Karpati&Zarewicz

Teatrotekafest_2018-trailer from WFDiF on Vimeo.

  • kuratorka projektu "Dorosłość", autorka książki "Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie"

Ads

facebook