Jan Czapliński

Bzik. Ostatnia minuta

reżyseria: Ewelina Marciniak
dramaturgia: Jan Czapliński
scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Katarzyna Borkowska
muzyka: Maja Kleszcz
choreografia: Izabela Chlewińska
asystent reżysera: Wojciech Sandach
muzyka na żywo: Maja Kleszcz i Wojciech Krzak

obsada:
Berta: Magdalena Wrani-Stachowska
Brzechajło: Adam Kuzycz-Berezowski
Jack: Konrad Beta
Ellie: Maria Dąbrowska
Golders: Arkadiusz Buszko
Price: Michał Lewandowski
Kelner: Wojciech Sandach
Dzika: Maja Kleszcz
Muzyk: Wojciech Krzak

prapremiera: 9 czerwca 2017
spektakl trwa: 165 minut (1 przerwa)

„Bzik. Ostatnia minuta” Eweliny Marciniak to opowieść, która rodzi się na przecięciu turystyki, wielkoprzemysłowej produkcji i… historii teatru. Wychodząc od tekstu Witkacego i Dunin-Borkowskiej, twórcy kierują swoje spojrzenie na dzisiejszy wschód. Wykorzystują osobiste doświadczenia – turystów, konsumentów, ludzi teatru – by spróbować odtworzyć złożony obraz miejsc, które zwykliśmy uważać za „tropiki”. Być może „Bzika tropikalnego” nie powoduje dziś upał tropików – może bzik to choroba, na którą cierpimy, w mniejszym lub większym stopniu, wszyscy?

Spektakl na motywach dramatu „Mister Price, czyli Bzik tropiklalny” Stanisława I.Witkiewicza i Eugenii Dunin-Borkowskiej.

Media o spektaklu:

Humor, efektowne kostiumy i precyzyjna scenografia, powodują, że publiczność intensywnie zanurza się w tym tropikalnym nastroju.

wszczecinie.pl

„W spektaklu luźno inspirowanym sztuką Witkacego, a opartym na znakomitym tekście Jana Czaplińskiego, egzotyczna podróż ma wiele znaczeń i rozgrywa się na kilku planach. W najnowszym przedstawieniu Eweliny Marciniak jest poszukiwaniem emocji przez znużonych mieszkańców Zachodu, jest konsumowaniem obrazów i kultur, jest współczesnym odkrywaniem i podbojem, ale jest także metaforą snucia każdej, także i teatralnej opowieści. W tym sensie „Bzik tropikalny” jest także intrygującą wypowiedzią o powinnościach i sile teatru.”
Michał Centkowski dla Newsweek Polska, [link]

„To jedna z ważniejszych realizacji w moim dotychczasowym teatralnym doświadczeniu – cholernie udany eksperyment, który znacznie wybiega poza znane mi dotychczas próby scenicznych rewolucji, często sztucznie wymuszonych, albo pozostających w konformistycznym stosunku do oczekiwań współczesnego widza.”

Prestiż Szczecin [link]

Najbliższe spektakle:

20 października, piątek, godz. 19:00
21 października, sobota, godz. 19:00
22 października, niedziela, godz. 19:00

Ads

facebook