Sztuka Ingi Iwasiów, która w tym tygodniu powraca na deski Malarni już w najbliższy piątek będzie miała swoją kolejną odsłonę – tym razem w cyklu Teatroteka.

Po dramat szczecińskiej pisarki sięgnęła reżyserka Barbara Białowąs. Spektakl z udziałem m.in. Ewy Skibińskiej, Marcina Bosaka, Michała Majnicza i znanej ze szczecińskiej sceny Małgorzaty Klary zobaczą widzowie festiwalu Teatroteka, który w piątek rozpoczyna się w Instytucie Teatralnym w Warszawie.

Inga Iwasiów swój pierwszy dramat „Dziecko” napisała na zaproszenie wrocławskiego festiwalu „Pierwszy kontakt” organizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny. Do napisania sztuk teatralnych organizatorzy zapraszają uznanych litertatów, zarówno tych, którzy mają doświadczenie pracy w teatrze, jak i tych, którzy dopiero w nim debiutują.

Dramat „Dziecko”, niepozbawiona humoru społeczna diagnoza, wyostrza sytuację, w której miłość rodzicielska wpada w urzędnicze żarna. Główni bohaterowie dramatu – młode małżeństwo, postanawiają adoptować dziecko. Szybko okazuje się, że droga, jaką będą musieli pokonać jest trudniejsza niż im się wydawała, a sytuacje absurdalne i groteskowe stają się codzienną rzeczyczywistością osób postawionych w sytuacji bycia rodzicami, którym „daruje się dzieciątko”. Reżyserka Martyna Łyko, dla podkreślenia absurdalności działań umieściła wydarzenia w przestrzeni przypominającej porzucone studio telewizyjne, gdzie ciągle toczy się gra – tym razem o życie.

Spektakl „Dziecko” można zobaczyć w Szczecinie na scenie Malarnia w środę i czwartek (7-8 lutego). W ramach cyklu Kultura Dostępna bilety na spektakl kosztują 20 zł.

Na zdjęciach – Ewa Skibińska i Grażyna Rogowska w spektaklu „Dziecko” w reż. Barbary Białowąs oraz Krystyna Maksymowicz i Adrianna Janowska-Moniuszko w tych samych rolach w spektaklu w reż. Martyny Łyko.

  • kuratorka projektu "Dorosłość", autorka książki "Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie"

Ads

facebook