Weronika Murek

Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali

reżyseria: Katarzyna Szyngiera
scenografia i kostiumy: Agata Baumgart
muzyka: Jacek Sotomski
reżyseria dźwięku: Damian Pielka
ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko
reżyseria światła: Agata Baumgart we współpracy z Aleksandrem Prowalińskim
asystent reżysera: Magdalena Wrani-Stachowska

obsada:
Knauerowa: Magdalena Myszkiewicz
Knauer: Robert Gondek
Świetlicowa: Magdalena Wrani-Stachowska
Świetlicowy: Arkadiusz Buszko
Petent: Maciej Litkowski
Sadownik I: Adam Kuzycz-Berezowski
Sadownik II: Wojciech Sandach
Sadownik III: Michał Lewandowski
Telefonująca: Joanna Matuszak
Dziecko: Tomasz Piątkowski

prapremiera: 8 kwietnia 2017, Duża Scena
spektakl trwa: 55 minut

Akcję dramatu „Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali”, nagrodzonego w 2015 roku prestiżową Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną, Weronika Murek osadza na śląskiej prowincji tuż po II wojnie światowej, jednak treści płynące z tej historii są aktualne również dzisiaj. Zawieszeni w politycznej niewiadomej bohaterowie, pozbawieni tożsamości, szukają pocieszenia w przepełnionych językiem komunistycznej propagandy głosach radiowych spikerów. Świetlicowa, tęskniąca za czasami wojny – „gdy coś się działo” – widzi w radioodbiorniku łącznik z „lepszym światem”, Knauerowie – przedmiot pożądania podarowany im w zamian za chore dziecko, które oddali w ramach niesławnej nazistowskiej akcji T4. W jaki sposób łączy się to z tajemniczym chłopcem? Czy jego życie także okaże się warte tyle, co radioodbiornik…?

„Feinweinblein” w sposób subtelny, a zarazem niepokojący wsłuchuje się w polsko-niemiecką historię powojenną.

Kapituła pragnie podkreślić oryginalność pisarskiej wyobraźni Weroniki Murek, jej umiejętność konstruowania wieloznacznego komunikatu literackiego, a także wyjątkowe wyczucie formy dramatycznej i teatralnej.

Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015 – uzsadnienie przyznania nagrody głównej w konkursie

Media o spektaklu:

Na scenie rozwija się polski zaścianek z jego obciążeniami – prostactwem, chciwością, nieuctwem, kompleksami, pogardą, bezdusznością. Polski jarmark z aspiracjami bycia ważnym, wyjątkowym.”

Gazeta Wyborcza

„Szyngiera i zespół bardzo umiejętnie wydobywają z tekstu Murek to, co ukryte jest między wierszami, i zmieniają początkowo nieczytelne sensy w wyjątkowo konkretne, niemal symboliczne sceny, często dobudowując do tego nowe konteksty.”

Didaskala Gazeta Teatralna

„Tajemnicze słowo „Feinweinblein” w inscenizacji Katarzyny Szyngiery to znak czegoś strasznego, co już miało miejsce i powraca we wspomnieniu – Zagłady Żydów”.

Miesięcznik „Teatr”

„Warto to przedstawienie sprawdzić, bo zwłaszcza tu, w Szczecinie, jest nam tematycznie bardzo bliskie.”

wszczecinie.pl

 

 

 


Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Michał Centkowski, Adam Karol Drozdowski, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Jakub Papuczys, Joanna Puzyna – Chojka.

 

Autorem zdjęć jest Piotr Nykowski.

Ads

facebook