Den Gumenny

„FEMEN’izm”

przekład: Robert Sknadaj
reżyseria: Magdalena Miklasz

19 lutego godz. 19:00, Teatr Mały (deptak Bogusława X 6)

obsada: Magdalena Wrani-Stachowska, Adrianna Janowska-Moniuszko, Maciej Litkowski, Paweł Adamski, Grażyna Madej

Sztukę „FEMEN’izm” jej autor nazywa „kolażem o ludziach” próbując pokazać niejednoznaczny obraz założonej w Kijowie i znanej na całym świecie Grupy Femen. O działaczkach tzw. „seks-feminizmu” zrobiło się głośno, kiedy w czasie protestów zaczęły pokazywać się topless. Bohaterkami sztuki są przede wszystkim młode ukraińskie aktywistki, których działalność zrodziła się jako sprzeciw wobec narastającej prostytucji i seksturystyce na Ukrainie. W finale jeden z bohaterów mówi: „Ukraina piętnaście lat temu była krajem Czarnobyla, piłkarza Szewczenki, potem Pomarańczowej Rewolucji teraz stała się krajem, znanym głównie dzięki FEMEN-owi. Jest to powód do wstydu, czy do dumy?” O tym, co zmienił Femen w postrzeganiu Ukrainy będziemy mówić w czasie dyskusji po czytaniu sztuki Dena Gumennego.

Gościem specjalnym czytania scenicznego sztuki FEMEN’izm będzie Alex Freiheit, performerka, kulturoznawczyni i muzealniczka, głos w duecie punkowym SIKSA, z którym zagrała ponad 100 koncertów w kraju i za granicą, w klubach, na skłotach, galeriach sztuki, także podczas festiwali (m.in. OFF FESTIVAL, UNSOUND, MEZIPROSTOR). Urodzona w Gnieźnie, gdzie współorganizuje koncerty i slamy poetyckie. Poetka, której teksty można przeczytać w różnych miejscach, sytuacjach i zinach DIY, ale najczęściej ze swoją poezją występuje na żywo podczas slamów poetyckich. Performuje w spektaklu „Kordian” w Teatrze Polskim w Poznaniu w reż. Jakuba Skrzywanka. W 2016 była reprezentantką Polski podczas Międzynarodowego Poetyckiego Show w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Od niedawna prowadzi także warsztaty dla dziewczyn wspierające ich głos w życiu codziennym.

„Goście, goście!” – projekt czytań scenicznych dramatów ukraińskich

Ideą projektu „Goście, goście!” jest dostrzeżenie zmieniającego się krajobrazu społecznego Polski i Szczecina ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości narodowych i obcokrajowców zamieszkujących naszą „małą ojczyznę”. Po raz pierwszy od dziesiątek lat Polska staje się domem dla wielu przybywających do nas imigrantów. Spotykani na ulicach Szczecina Ukraińcy, Skandynawowie czy Niemcy stali się nowymi mieszkańcami naszego miasta. Projekt zakłada nie tylko zapoznanie Szczecinian ze współczesną dramaturgią naszych sąsiadów, ale także zaproszenie ich do naszego teatru w charakterze widzów. Współczesną dramaturgię zaprezentują aktorzy Teatru Współczesnego w interpretacji reżyserów młodego pokolenia. Liczymy na to, że uderzenie młodej energii wzbudzi ogromną dawkę emocji, a także stworzy z pomocą sztuki wspólnotę kilku kultur i języków.

W pierwszym sezonie mamy szansę zapoznać mieszkańców Szczecina ze współczesną dramaturgią Ukrainy. Cykl obejmuje cztery czytania sceniczne, które będą miały miejsce w Teatrze Małym raz w miesiącu, od stycznia do kwietnia. Po każdym czytaniu odbędzie się spotkanie z twórcami.

Bilety w cenie 5 złotych do nabycia w kasie Teatru Współczesnego.

Przeczytaj artykuł Ewy Podgajnej na portalu Gazety Wyborczej [link].

Ден Гуменний
“FEMEN’ізм”
Режисер: Магдалена Міклаш

Сучасну українську драматургію представляють режисери молодого покоління і актори сучасного театру в Щеціні

Гості! Гості!
Цикл сценічних читань

Режисер: Магдалена Міклаш
Переклад: Роберт Скнадай
19 лютого 2018р. о 19.00

Teatr mału, Deptak ul. Bogusława X 6

Вхід 5 злотих

Після читання відбудеться  зустріч з авторами.

 


Projekt plakatu: Oliwia Ziębińska, fot. Katie Moum

  • specjalistka ds. literackich i promocji Teatru Współczesnego w Szczecinie

Ads

facebook