„Goście, goście” z Femenem i Siksą

W poniedziałek 19 lutego o 19:00 kolejne czytanie z cyklu „Goście, goście”. Tym razem tekst dotyczący protestów organizowanych przez znaną na całym świecie grupę Femen. Gościem specjalnym wieczoru będzie polska performerka, połowa duetu działającego pod nazwą Siksa.

Czytanie sztuki „Femen’izm” Dena Gumennego przygotuje reżyserka Magdalena Miklasz. W czytaniu udział wezmą: Grażyna Madej, Adrianna Janowska-Moniuszko, Magdalena Wrani-Stachowska, Paweł Adamski i Maciej Litkowski.

Sztukę „FEMEN’izm” jej autor nazywa „kolażem o ludziach” próbując pokazać niejednoznaczny obraz założonej w Kijowie i znanej na całym świecie Grupy Femen. O działaczkach tzw. „seks-feminizmu” zrobiło się głośno, kiedy w czasie protestów zaczęły pokazywać się topless. Bohaterkami sztuki są przede wszystkim młode ukraińskie aktywistki, których działalność zrodziła się jako sprzeciw wobec narastającej prostytucji i seksturystyce na Ukrainie. W finale jeden z bohaterów mówi: „Ukraina piętnaście lat temu była krajem Czarnobyla, piłkarza Szewczenki, potem Pomarańczowej Rewolucji teraz stała się krajem, znanym głównie dzięki FEMEN-owi. Jest to powód do wstydu, czy do dumy?” O tym, co zmienił Femen w postrzeganiu Ukrainy będziemy mówić w czasie dyskusji po czytaniu sztuki Dena Gumennego.

Gościem specjalnym czytania scenicznego sztuki FEMEN’izm będzie Alex Freiheit, performerka, kulturoznawczyni i muzealniczka, głos w duecie punkowym SIKSA, z którym zagrała ponad 100 koncertów w kraju i za granicą, w klubach, na skłotach, galeriach sztuki, także podczas festiwali (m.in. OFF FESTIVAL, UNSOUND, MEZIPROSTOR). Urodzona w Gnieźnie, gdzie współorganizuje koncerty i slamy poetyckie. Poetka, której teksty można przeczytać w różnych miejscach, sytuacjach i zinach DIY, ale najczęściej ze swoją poezją występuje na żywo podczas slamów poetyckich. Performuje w spektaklu „Kordian” w Teatrze Polskim w Poznaniu w reż. Jakuba Skrzywanka. W 2016 była reprezentantką Polski podczas Międzynarodowego Poetyckiego Show w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Od niedawna prowadzi także warsztaty dla dziewczyn wspierające ich głos w życiu codziennym.

Magdalena Miklasz, reżyserka czytania, jest absolwentką PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu w Krakowie, oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (aktor). Gra na skrzypcach, ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie­ w Nowej Hucie w klasie skrzypiec. Współpracuje z teatrami w całej Polsce, m in. Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Malabar Hotel, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Przez 11 lat była pomysłodawcą i organizatorem spektakli plenerowych w Dynowie, które angażowały do wspólnego działania mieszkańców miasteczka (dorosłych i dzieci) i artystów z całej Polski, współpracuje też z Teatrem Łaźnia Nowa tworząc wraz z grupą przyjaciół nietypowe, rozległe działania artystyczne z mieszkańcami Nowej Huty. Od 2015 wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej na Wydziale Aktorskim.

Wstęp na podstawie wejściówek, które można zakupić w kasie teatru w cenie 5 zł. Po prezentacji, która odbędzie się w Teatrze Małym na Deptaku Bogusława odbędzie się spotkanie z twórcami. Tradycyjnie tego dnia – w części restauracyjnej Teatru Małego – można kupić piwo ukraińskie.

Na zdjęciu: koncert Siksy, fot. Piotr Nykowski

  • kuratorka projektu "Dorosłość", autorka książki "Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie"

Ads

facebook