Grzegorz Falkowski

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W latach 1998 – 2007 aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie, później związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku,  obecnie (od września 2010 roku) aktor Teatru Powszechnego w Warszawie.  W Teatrze Współczesnym w Szczecinie zagrał ważne role w przedstawieniach Anny Augustynowicz, m.in. Konrada w „Wyzwoleniu”, Dziennikarza w „Weselu”, Wayne’a w „Popcornie”, Tima w „Polaroidach” (za tę rolę został nagrodzony na II Festiwalu „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu). Zagrał także molierowskiego Don Juana w spektaklu Andrzeja Bubienia, grał w spektaklach reżyserowanych przez Rudolfa Ziołę („Kubuś Fatalista i jego pan”) i Michała Zadarę („Na gorąco”). Występował gościnnie na deskach szczecińskiego Teatru Krypta, gdzie za główną rolę w spektaklu „Mojo Mickybo” otrzymał nagrodę dziennikarzy na XLI Festiwalu „Kontrapunkt” (przedstawienie otrzymało także Gtand Prix festiwalu).

W Teatrze Współczesnym w Szczecinie można go zobaczyć w spektaklu:
  • „Ślub”, reż. Anna Augustynowicz, premiera: październik 2016; Henryk (Syn i Książę)
Nagrody:
  • XVI Festiwal Szkół Teatralnych – wyróżnienie Jury II za rolę tytułową w przedstawieniu „Ryszard III” Williama Shakespeare’a w reżyserii Macieja Fugasa, dyplom PWST Kraków (Łódź, 1998)
  • Srebrna Ostroga, nagroda za najlepszy debiut sezonu (Szczecin, 2000)
  • II Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” – nagroda za rolę Tima w „Polaroidach” Ravenhilla w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (Zabrze, 2002)
  • Bursztynowy Pierścień – nagroda publiczności dla najlepszego aktora sezonu 2003/04 – za rolę Konrada w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (Szczecin, 2004)
  • 5.Festiwal Prapremier Teatralnych – Grand Prix dla spektaklu „Mojo Mickybo” Teatru Krypta w Szczecinie – nagroda za umiejętność sugestywnego kreowania scenicznego świata wyłącznie środkami aktorskimi i precyzyjną reżyserią (Bydgoszcz, 2006)
  • XLI OPTMF Kontrapunkt – nagroda dziennikarzy (z Pawłem Niczewskim) za rolę w przedstawieniu „Mojo Mickybo” Owena McCafferty’ego w Teatrze Krypta w Szczecinie (Szczecin, 2006)
  • XII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu – nagroda aktorska za rolę Henryka (2016)
  • Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska” – główna nagroda aktorska za rolę Henryka (2017)

 

Ads

facebook