Wygląda na to, że ten sezon należy do Malarni – niecałe trzy tygodnie po premierze „Lepszych lasów” na scenie kolejna prapremiera autorskiego spektaklu Bartosza Żurowskiego – „Judaszaweł”.
ryby judaszawel strona

Bartosz Żurowski jest absolwentem reżyserii dramatu PWST w Krakowie, pracuje też nad doktoratem z filozofii i myśli krytycznej na European School w Szwajcarii. Mieszka w Berlinie, ale jego twórcze działania mają miejsce także w Polsce. Jest autorem scenariusza i jednocześnie reżyserem spektaklu „Judaszaweł”, którego premiera jest realizowana we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie.

Przyjrzyjmy się bliżej tej historii. Apostoł Piotr i Ewangelista Łukasz prowadzą badania rekonstrukcyjne nad historią powstawania Nowego Testamentu inscenizując jego fragmenty. Pojawia się także znaleziony kilka lat temu apokryf Ewangelia Judasza. Osoba wybrana do roli Jezusa buntuje się przed tym zadaniem, a Paweł z Tarsu traci kontakt z rzeczywistością. Autorzy spektaklu pozwalają sobie na wiele spekulacji natury filozoficznej, historycznej, teologicznej i astrologicznej.

W treści utworu zostały wykorzystane fragmenty Nowego Testamentu w zestawieniu ze współczesnymi dialogami i efektami improwizacji. Osoby o wyjątkowo obraźliwych uczuciach religijnych, które ciężko znoszą naruszanie dogmatów i kanonu, być może nie powinny wystawiać swojej wiary na próbę konfrontacji. Jeśli dołączasz do nas, to znaczy, że godzisz się na oglądanie zabawy narracjami, żonglerkę symbolami, które będziemy podrzucać bez strachu, lecz w dobrej wierze: Czy ćwiczycie się w pobożności? Eon ryb dobiega końca!

Prapremiera spektaklu 29 marca o godz. 19:00 w Malarni, gramy też 30 i 31 marca oraz w kwietniu (2, 3, 4, 5, 6 i 7). 10 kwietnia w warszawskim Teatrze IMKA będzie miał miejsce specjalny pokaz spektaklu w ramach  festiwalu Nowe Epifanie (szczegóły tutaj).  W sprawie rezerwacji biletów na pokazy w Szczecinie – piszcie do nas i dzwońcie (91 489 23 23, bow@wspolczesny.szczecin.pl) lub rezerwujcie przez stronę (zakładka REPERTUAR). Do zobaczenia w Malarni!

Ads

facebook