Bartosz Żurowski

Judaszaweł

reżyseria: Bartosz Żurowski
scenografia i kostiumy: Maayan Strauss
muzyka: Adam Walicki
światło: Robert Mleczko
asystenci wideo: Kamil Składanek, Wojciech Ochocki
asystent reżysera: Michał Lewandowski

obsada:
Magdalena Myszkiewicz
Beata Zygarlicka
Robert Gondek
Michał Lewandowski
Maciej Litkowski
Jacek Piątkowski

prapremiera: 29 marca 2019, Malarnia
spektakl trwa: 105 minut

Apostoł Piotr i Ewangelista Łukasz prowadzą badania rekonstrukcyjne nad historią powstawania Nowego Testamentu, inscenizując jego fragmenty. Pojawia się także znaleziony kilka lat temu apokryf Ewangelia Judasza. Osoba wybrana do roli Jezusa buntuje się przed tym zadaniem, a Paweł z Tarsu traci kontakt z rzeczywistością.
Autorzy spektaklu pozwalają sobie na wiele spekulacji natury filozoficznej, historycznej, teologicznej i astrologicznej. W treści utworu zostały wykorzystane fragmenty Nowego Testamentu w zestawieniu ze współczesnymi dialogami i efektami improwizacji. Osoby o wyjątkowo obraźliwych uczuciach religijnych, które ciężko znoszą naruszanie dogmatów i kanonu, być może nie powinny wystawiać swojej wiary na próbę konfrontacji. Jeśli dołączasz do nas, to znaczy, że godzisz się na oglądanie zabawy narracjami, żonglerkę symbolami, które będziemy podrzucać bez strachu, lecz w dobrej wierze: Czy ćwiczycie się w pobożności? Eon ryb dobiega końca!

Wysłuchaj rozmowy z Bartoszem Żurowskim [link]

Media o spektaklu:

Równowaga między sferą sacrum i profanum, to jedna z zalet tego spektaklu.

Humor nie przeważa nad poważnymi treściami i niewątpliwie można potraktować tę sztukę jako wstęp do dyskusji o byciu chrześcijaninem współcześnie i o tym, które dogmaty wiary są nadal ważne, a które należałoby zredefinować, a może nawet uznać za już nieaktualne…

wszczecinie.pl

 

Premiera realizowana we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie.

 

Autorem zdjęć jest Piotr Nykowski.

Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

Ads

facebook