Do premiery „Kaspara Hausera” zostały nieco ponad dwa tygodnie! Na blogu przybliżamy jego postać.
stronakaspar2

Historia Kaspara Hausera, nastolatka porzuconego przez opiekuna na ulicach Norymbergi w XIX wieku wydarzyła się naprawdę i wstrząsnęła społeczeństwem. Niewiele wiemy o jego przeszłości, nie był w stanie powiedzieć o sobie właściwie nic, co pomogłoby ustalić jego tożsamość. Wiadomo, że dzieciństwo spędził umieszczony w ciemnym lochu, nie znał pojęcia czasu, nigdy nie widział nieba, a na norymberskim placu pojawił się sam – nagle i bez wyjaśnienia. W kolejnych miesiącach był przekazywany z rąk do rąk jak przedmiot, przyjmowany przez kolejne mieszczańskie rodziny, bez skrupułów ponownie wyrzucany… Tajemnicą owiane było nie tylko jego życie, ale i śmierć. Jego historia inspiruje od niemal 200 lat – o Kasparze powstały już książki, filmy, spektakle, a nawet natchnione jego losami piosenki.

Reżyser Jakub Skrzywanek i dramaturg oraz autor scenariusza Grzegorz Niziołek także postanowili wyciągnąć Kaspara z ciemności. Już 8 grudnia na Dużej Scenie wraz z aktorami Teatru Współczesnego (oraz Alex Freiheit i Piotrem Buratyńskim z duetu SIKSA) w spektaklu „Kaspar Hauser” opowiedzą jego historię. Przyjrzą się temu, jak spełniło się przeznaczenie Kaspara i kto tak naprawdę winny był popełnianych na nim zbrodni, a w historii sprzed lat spróbują odszukać zapowiedź losu milionów uciekinierów, ofiar systemu, bezpaństwowców, których wciąż przybywa. Zapowiada się naprawdę obiecująca premiera, a sposób, w jaki twórcy zmierzą się z tą historią, może Was zaskoczyć.

Jeśli jeszcze przed premierą chcielibyście wiedzieć o Kasparze więcej, zachęcamy do lektury artykułu „Kim jest Kaspar?”, który można przeczytać na naszym blogu [link]. Na spektakl do teatru zapraszamy 11, 12, 13, 14 lub 15 grudnia o 19:00. Do zobaczenia!

 

(Fot.: Karolina Babińska, opracowanie graficzne: Ola Zielińska)

Ads

facebook