Nowe spektakle, nowi aktorzy

Rozpoczęły się próby do dwóch nowych spektakli. „Pijanych” Iwana Wyrypajewa oraz „Łzawych zjaw” Bogusława Kierca. W pierwszym pojawią się debiutanci – Karolina Sawka i Konrad Eleryk.

na zdjęciu: Karolina Sawka, fot. archiwum prywatne

„Bóg rozmawia ze światem przez pijanych”

„Pijani” to przewrotna sztuka genialnego, rosyjskiego dramaturga. W założeniu wszyscy bohaterowie tej sztuki, przez cały czas jej trwania są pijani – pijani w sztok, uraczeni dobrym alkoholem, zataczający się po suto zakrapianej imprezie, albo w jej trakcie. Nie warto ich jednak lekceważyć – zdaje się wskazywać Wyrypajew. Ludzie pozbawieni hamulców i śmieszni jednocześnie wypowiadają więcej niż można powiedzieć na trzeźwo, bo przecież „Bóg rozmawia ze światem przez pijanych”.
Przedstawienie reżyseruje znany szczecińskiej publiczności Norbert Rakowski, reżyser znakomitej komedii „Godzina spokoju” Floriana Zellera, czy chętnie oglądanego spektaklu „Bliżej”. Na scenie pojawi się czternastu aktorów – Maria Dąbrowska, Barbara Lewandowska, Joanna Matuszak, Magdalena Myszkiewicz, Beata Zygarlicka, Arkadiusz Buszko, Robert Gondek, Grzegorz Młudzik, Konrad Pawicki, Paweł Niczewski, Wojciech Sandach, Przemysław Walich.

 

Konrad Eleryk, fot. archiwum prywatne

Obok aktorów Teatru Współczesnego, zadebiutują absolwenci PWSTiF w Łodzi. Jedną z ról zagra Karolina Sawka, szczecinianka, najbardziej znana z filmowej roli Nel, którą zagrała mając 8 lat. W 2000 roku młoda aktorka została uhonorowana tytułem Ambasador Szczecina. Na scenie Teatru Współczesnego pojawi się też Konrad Eleryk, który zagrał m.in. księcia Filipa „Iwonie, księżniczce Burgunda” w szkole teatralnej w Łodzi (dyplom przygotowywała Anna Augustynowicz), a w ostatnim czasie można go było zobaczyć w głośnym filmie Piotra Domalewskiego „Cicha noc”.
Premiera spektaklu w 24 lutego na dużej scenie Teatru Współczesnego.

Pomiędzy orgią a komunią

Dramat Bogusława Kierca, nagrodzony w konkursie „Strefy Kontaktu 2016” organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny trafi na scenę Malarnia 2 marca. „Łzawe zjawy” to dialogi szóstki przyjaciół, prywatne, intymne, wstydliwe, a przede wszystkim głęboko zmysłowe. Sensualność rozmów podkreślają sceny, w których bohaterowie wspólnie zasiadają do jedzenia, a spożywanie posiłków mieści się na dwóch biegunach – orgii i komunii. Tekst Bogusława Kierca sięga do mentalności ukształtowanej w czasach PRL-u, gdzie ciągle niezaspokojone potrzeby i lęk przed obecnością tych, którzy wejdą „z zewnątrz” steruje wewnętrznym zagubieniem. Czy w tak ukształtowanym społeczeństwie jest miejsce dla wolnej i odpowiedzialnej jednostki?

To kolejny powrót Bogusława Kierca do teatru szczecińskiego, który tym razem wyreżyseruje swój własny tekst. W przedstawieniu zagrają: Adrianna Janowska-Moniuszko, Ewa Sobczak, Magdalena Wrani-Stachowska, Michał Lewandowski, Adam Kuzycz-Berezowski.

Próby do obu spektakli trwają, a my będziemy im się uważnie przyglądać. Czekajcie na kolejne relacje!

  • kuratorka projektu "Dorosłość", autorka książki "Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie"

Ads

facebook