Nowy aktor w ekipie „Łzawych zjaw”

Nieoczekiwanie, ale jakże szczęśliwie – w spektaklu „Łzawe zjawy” Bogusława Kierca zadebiutuje Mateusz Wiśniewski. Premiera już w marcu na scenie Malarnia.
12038974_1057152317649156_8801117936723206493_o

Trwają prace nad autorskim spektaklem Bogusława Kierca „Łzawe zjawy”. Niedawno Konrada Betę na próbach zastąpił Mateusz Wiśniewski i to on pojawi się na scenie 2 marca w dniu premiery. Młody aktor ma szansę na debiut w Teatrze Współczesnym i jednocześnie grę w swoim macierzystym mieście Szczecinie.

Mateusz Wiśniewski jest tegorocznym absolwentem wydziału aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (filia we Wrocławiu). Zagrał w spektaklach dyplomowych – „Szantaż” w reż. Eweliny Marciniak oraz „Poczekalnia sześć-dwa-zero” w reż. Marka Fiedora. Zadebiutował w Teatrze Polskim w Poznaniu w spektaklu „EXTRAVAGANZA o władzy” w reżyserii Joanny Drozdy. W Szczecinie znany jest ze sceny offowej – Teatru „Nie ma” prowadzonego przez Tatianę Malinowską-Tyszkiewicz, gdzie stworzył kilkanaście ról. Ciekawostką jest fakt, że będzie to najwyższy aktor w zespole Teatru Współczesnego – mierzy aż 202 cm wzrostu.

„Łzawe zjawy” to dialogi szóstki przyjaciół, prywatne, intymne, wstydliwe, a przede wszystkim głęboko zmysłowe będące migotaniem pomiędzy tym, co odkryte i zakryte. Sensualność rozmów podkreślają sceny, w których bohaterowie wspólnie zasiadają do jedzenia, a spożywanie posiłków mieści się na dwóch biegunach – orgii i komunii. Tekst Bogusława Kierca sięga do mentalności ukształtowanej w czasach PRL-u, gdzie ciągle niezaspokojone potrzeby i lęk przed obecnością tych, którzy wejdą „z zewnątrz” steruje wewnętrznym zagubieniem. Czy w tak ukształtowanym społeczeństwie jest miejsce dla wolnej i odpowiedzialnej jednostki?

Dramat Bogusława Kierca został nagrodzony w konkursie „Strefy Kontaktu 2016” organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i zostanie wystawiony po raz pierwszy w reżyserii autora. Autorką ruchu scenicznego jest ceniona tancerka Franciszka Kierc-Franik, zaś autorem muzyki – kompozytor znany ze współpracy z Anną Augustynowicz – Jacek Wierzchowski. W spektaklu zobaczymy: Adriannę Janowską-Moniuszko, Ewę Sobczak, Magdalenę Wrani-Stachowską, Michała Lewandowskiego, Adama Kuzycza-Berezowskiego i Mateusza Wiśniewskiego.

na zdjęciu: Mateusz Wiśniewski, fot. Konrad Wosik

  • kuratorka projektu "Dorosłość", autorka książki "Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie"

Ads

facebook