Teatr Współczesny w Szczecinie

Zawodowa scena teatralna wystawiająca sztuki współczesne, klasykę dramaturgii oraz, sporadycznie, przedstawienia dla dzieci. Teatr kierowany jest przez dyrektora naczelnego Mirosława Gawędę (od 2009 roku) i dyrektor artystyczną Annę Augustynowicz (od 1992 roku).

Teatr, uznawany obecnie za jedną z czołowych scen w Polsce, powstał w 1976 roku po rozłączeniu się powołanych w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku Państwowych Teatrów Dramatycznych. Obecnie posiada trzy sceny: dużą  (344 miejsc na widowni) w reprezentacyjnym budynku na Wałach Chrobrego, w którym mieści się także Muzeum Narodowe, małą, zwaną Malarnią (60 miejsc na widowni) oraz kameralną – Teatr Mały (40 miejsc na widowni) zlokalizowany w śródmiejskiej kamienicy Szczecina na Deptaku Bogusława.

Dyrektorami artystycznymi sceny byli reżyserzy: Maciej Englert (1976-1979), Andrzej Chrzanowski (1979-1981), Ryszard Major (1982-1990) i Bogusław Kierc (1990-1992). Najdłużej w historii Teatru Współczesnego kieruje nim obecna dyrektor artystyczna Anna Augustynowicz, która jest jedną z najbardziej docenianych reżyserek w Polsce (1992 – do dziś).

 

Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego

Barwna publikacja ucieszy zarówno zaawansowanych teatromanów, jak i widzów, którzy poszukują dodatkowej wiedzy ciekawostek i anegdot. W książce znajdziemy materiały unikalne – najciekawsze plakaty z 40-letniej historii teatru, fotografie ze spektakli i życia teatru, a także ukazujące teatralną architekturę. Na zdjęciach archiwalnych, obok wielkich postaci szczecińskiej sceny (Jacek Polaczek, Tadeusz Zapaśnik, Anna Januszewska, Beata Zygarlicka) odnajdziemy aktorów grających niegdyś w Teatrze Współczesnym, którzy pełnią role pierwszoplanowe w polskim życiu artystycznym: Danutę Stenkę, Marię Seweryn, Marię Peszek. Przebogaty zbiór fotografii uzupełniają mniej oficjalne dokumenty, wspomnienia i nieznane opowieści zawarte w żywej narracji, która otwiera drzwi do wnętrza teatralnego świata.

Ads

facebook