Q&A z Eweliną Marciniak w piątek trzynastego!

Jesteś przesądny? Schowaj się w teatrze! 13 kwietnia w piątek tuż po prezentacji spektaklu „Bzik. Ostatnia minuta” spotkamy się z reżyserką spektaklu Eweliną Marciniak.

Jedna z najbardziej niezwykłych reżyserek młodego pokolenia – Ewelina Marciniak spotka się w piątkowy wieczór po spektaklu „Bzik. Ostatnia minuta” z publicznością. Czy nadal czuje się skandalistką? Dlaczego do swojego najnowszego spektaklu w Poznaniu zatrudniła publiczność? Na ile można sobie pozwolić w relacji z widzami? Jak powstał „Bzik…” i dlaczego jest on dla Eweliny Marciniak w pewien sposób spektaklem osobistym? Dlaczego wykorzystuje nagość w swoich spektaklach? Czy czeka nas kolejne przedstawienie w Teatrze Współczesnym jej autorstwa? Na te inne pytania Ewelina Marciniak odpowie tuż po piątkowej prezentacji spektaklu „Bzik. Ostatnia minuta” – 13 kwietnia w piątek bezpośrednio po spektaklu.

Czas trwania spotkania: ok. 40 min.
Prowadzenie: Kamila Paradowska

Ewelina Marciniak: reżyserka teatralna, laureatka prestiżowych nagród w dziedzinie teatru, między innymi „Paszportu Polityki” (2016) za „pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru”. Nagrodę tę otrzymała tuż po wystawieniu sztuki „Śmierć i dziewczyna” według Elfride Jelinek, realizowanej w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Zdobyła także m.in. Grand Prix za monodram „Medea” na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie, dwie Złote Maski (dla najlepszego przedstawienia oraz za reżyserię), przyznawane za szczególne osiągnięcia artystyczne za spektakl „Morfina” oraz Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska w kategorii reżyseria za spektakl „Portret damy”.
Wyreżyserowała m.in. takie spektakle jak „Nowe Wyzwolenie” S.I. Witkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, „Amatorki” według powieści Elfride Jelinek Teatru Wybrzeże w Gdańsku (za które otrzymała Główną Nagrodę jury na 48. Przeglądzie Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”), „Morfina” według powieści Szczepana Twardocha Teatru Śląskiego w Katowicach, „Portret damy” według Henry’ego Jamesa Teatru Wybrzeże w Gdańsku, „Księgi Jakubowe ” według nagrodzonej Nike powieści Olgi Tokarczuk w Teatrze Powszechnym w Warszawie czy „Mapa i terytorium” Michela Houellebecq’a w gdańskim Teatrze Wybrzeże.
W 2017 roku wyreżyserowała spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego PWST „Szantaż” według Marcina Cecko. W Teatrze Współczesnym w Szczecinie pojawiła się pierwszy raz w roku 2008 przy spektaklu „Zatopiona katedra” w reżyserii Anny Augustynowicz jako asystentka reżysera, w roku 2014 zrealizowała spektakl dla młodych widzów „Piotruś Pan”, w 2017 roku roku stworzyła wraz z dramaturgiem Janem Czaplińskim „Bzika. Ostatnią minutę”, inspirowanego tekstem Witkacego. Przez ubiegły rok pracowała m.in w teatrze we Freiburgu („Sen nocy letniej”) i Teatrze Polskim w Poznaniu („Odys”).

Spektakl „Bzik. Ostatnia minuta” można obejrzeć w kwietniu aż pięć razy – gramy od 11 do 15 kwietnia.

  • kuratorka projektu "Dorosłość", autorka książki "Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie"

Ads

facebook