Paweł Kamza

Skocznia w Jerozolimie

reżyseria: Paweł Kamza
scenografia: Iza Kolka
muzyka: Paweł Moszumański
reżyseria ruchu: Marlena Bełdzikowska, Witold Jurewicz
asystent reżysera: Wojciech Sandach

obsada:
Ksiądz: Wojciech Sandach
Róża: Grażyna Madej
Patrycja: Beata Zygarlicka
Leja: Robert Gondek
Ojciec Francesco: Jacek Piątkowski
Daniel „Danksy”: Michał Lewandowski
Staszek Marusarz: Barbara Lewandowska

prapremiera: 9 kwietnia 2016, Malarnia
spektakl trwa: 90 minut

Spektakl opowiada historię księdza, który wyrusza w podróż do Jerozolimy, by dokończyć pisanie książki. Na swej drodze spotka postaci z przeszłości, a wraz ze wspomnieniami powrócą pytania – o miłość i zdradę, wiarę i wolność.

 

Media o spektaklu:

Niezwykła moc tkwi nie tyle w przywoływaniu atmosfery opisywanych miejsc, ile w zdolności stworzenia wyłomu w czasie, pozwalającego odbiorcom przekroczyć magiczną granicę pomiędzy chwilą a wiecznością.

Dziennik Teatralny Szczecin

„Warto zauważyć, że Kamzie udało się uniknąć patosu. Reżyser przemycił do spektaklu pewną dozę humoru, decydując się na wykorzystanie dobitnie umownej scenografii (autorstwa Izabeli Kolki), złożonej wyłącznie z kolorowych metalowych beczek. Weneckim gondolierom kołyszącym się w połówkach beczek nieustannie towarzyszył odgłos zduszonego śmiechu widzów (niepewnych czy w obliczu tak poważnej tematyki wypada się w ogóle śmiać).”
Dziennik Teatralny Szczecin

„Opowieść o bohaterze-księdzu (przedstawionym wyjątkowo nie w – charakterystyczny dla polskiej sceny teatralnej – prześmiewczy lub pejoratywny sposób), który zmierza do Jerozolimy (mogącej także symbolizować Nowe Jeruzalem), samodzielnie poszukując odpowiedzi na pytania o podstawowe kwestie związane z wiarą, wydaje się bardzo aktualna w czasach, gdy – jak dowodzą badania – aż 70% polskich katolików nie wierzy w zmartwychwstanie. Pojawiające się w niej argumenty skłaniające do przyznania pewnej dozy słuszności nawet skrajnie różnym stanowiskom, zmuszają odbiorców do ponownego przeanalizowania własnych sądów i przypominają, że – wbrew powszechnej opinii – wiara nie jest wcale łatwiejsza od ateizmu.”
Dziennik Teatralny Szczecin

„Seria pytań pobudzających widzów do refleksji.”
Głos Szczeciński

Autorem zdjęć jest Piotr Nykowski.

Ads

facebook