Molier

Szkoła żon

przekład: Artur Międzyrzecki
reżyseria: Justyna Celeda
scenografia, kostiumy: Grzegorz Małecki
muzyka: Wojciech Król
ruch sceniczny: Zbigniew Szymczyk
projekcje wideo: Izabela Plucińska
asystent reżysera: Beata Zygarlicka

obsada:
Arnolf: Arkadiusz Buszko
Anusia: Adrianna Janowska-Moniuszko
Horacy: Adam Kuzycz-Berezowski
Alojz: Jacek Piątkowski
Małgosia: Joanna Matuszak
Chryzalda: Beata Zygarlicka
Enryk: Paweł Adamski
Oront: Robert Gondek
Notariusz: Wojciech Sandach
Lulu: Iwona Kowalska
Mimi: Grażyna Madej
Gogo: Marian Dworakowski

premiera: 8 listopada 2014, Duża Scena
spektakl trwa: 135 minut (1 przerwa)

Arnolf boi się kobiet. Zwłaszcza kobiet myślących samodzielnie. W mężczyznach nienawidzi słabości i uległości. Miłość do kobiety to oznaka braku charakteru i pierwszy krok do utraty honoru. By uniknąć losu rogacza od 13 lat „hoduje” sobie w zaciszu klasztoru idealną połówkę: „kompletną idiotkę” – wierząc, że jej głupota i nieoświecenie są gwarancją uczciwości. Gdy sprowadza ją do swego domu, nagle na horyzoncie pojawia się rywal – młody Horacy…

Media o spektaklu:

„Świetne aktorstwo, ciekawe pomysły realizacyjne.”
Głos Szczeciński

„Celeda, komedię o trójkącie, napisaną przed kilkoma wiekami, przekuła w rzecz bardziej uniwersalną. Jej „Szkoła żon” jest opowieścią o ucieczce w złudzenia, ale i o roli kobiet, czy o niemożności zniewolenia drugiego człowieka. Wrażenia ponadczasowości oglądanego przedstawienia dopełniają proste tricki: stroje z początków XX wieku, sekwencje ruchu przypominające przedwojenne, slapstickowe komedie, czy całkiem współczesne pojazdy jeżdżące po scenie.”
Kurier Szczeciński

„Doskonała „Szkoła żon” Moliera na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. Premierowa publiczność siedmiokrotnie wywołała aktorów do ukłonów. Komedia Moliera w reżyserskiej interpretacji Justyny Celedy to aktualna opowieść o miłości, małżeństwie i lęku przed zdradą.”
radioszczecin.pl

Premierowa publiczność oklaskiwała „Szkołę żon” długo i gorąco. Teatrowi Współczesnemu przybył kolejny repertuarowy hit.

Kurier Szczeciński

„Premierę „Szkoły żon” w Teatrze Współczesnym zakończył głośny powszechny aplauz. Ale myli się, kto w tym przedstawieniu widzi tylko solidnie zrealizowaną kostiumową komedię pomyłek i charakterów, która trafia w gusta większości.”
Gazeta Wyborcza

„Poza głównym wątkiem narracyjnym, imponująco dużo dzieje się w tle. W rolach drugoplanowych widzimy m.in. Wojciecha Sandacha (Notariusz), Mariana Dworakowskiego (Gogo), Jacka Piątkowskiego (Alojz) Joannę Matuszak (Małgosia). Zapełniają oni spektakl licznymi pantomimicznymi scenkami, zwykle pozbawionymi słów, ale jednoznacznie barwnymi i śmiesznymi. Dzięki ich grze widz, nie jest tylko zaabsorbowany intrygami Arnolfa, ale może bawić się znacznie większą dawką komizmu.”
wSzczecinie.pl

„Kapitalny Arkadiusz Buszko i bardzo udanie debiutująca na scenie Adrianna Janowska-Moniuszko.”
Gazeta Wyborcza

Zapraszamy do zakupu programu do spektaklu, gdzie można podejrzeć kulisy powstawania spektaklu.

Festiwale:

Festiwal Debiutantów PIERWSZY KONTAKT w Toruniu (23 maja 2015)

Autorem zdjęć jest Bartłomiej Sowa.

Ads

facebook