Teatr Mały

Najmłodsza scena teatru położona wśród śródmiejskich kamienic na Deptaku Bogusława połączona z przytulnym bistro. Została stworzona w 2006 roku jako trzecia scena Teatru Współczesnego – kameralna, średnio mieszcząca 40-50 widzów, otwarta na każdy rodzaj scenicznych poszukiwań, ale przede wszystkim – aktorskich.

Coś dla ciała…

Teatr Mały to niewielkie, przytulne bistro. Kilka stolików, nastrojowa muzyka, świeże kwiaty, na ścianach zdjęcia ze spektakli i plakaty teatralne. Przed wejściem, w okresie letnim zadaszony ogródek, w którym można wypić coś orzeźwiającego i przekąsić szybki lunch. W karcie baru – pyszna kawa, rozgrzewające herbaty, orzeźwiające lemoniady i smoothies, ale także coś dla wielbicieli dobrych trunków – autorskie drinki i szeroki wybór piw – regionalnych, czeskich, niemieckich.
Karta dań ciągle się zmienia, w zależności od pory roku i nowych pomysłów kucharzy. Co mówią twórcy menu Teatru Małego? „Lubimy eksperymentować: konfitowane żeberka w glazurze z ciemnego piwa z lawendowym bobem… Sałatka z wołowiną, marynowanymi rzodkiewkami i dressingiem z palonej, czerwonej cebuli… Policzki wieprzowe z chipsami z batatów. Ale nie uciekamy od klasyki: zjecie u nas pyszne pierogi ruskie i – nie bójmy się tego słowa – NAJLEPSZY placek po zbójnicku w mieście”.
Kuchnia Małego ma wielu fanów, warto śledzić propozycje, promocje i specjalne oferty na facebookowym profilu Teatr Mały [link]. To jedyna restauracja w Szczecinie, łącząca obecność kameralnej sceny i restauracji, gdzie w jednym budynku możemy obejrzeć spektakl i za chwilę porozmawiać o nim przy lampce dobrego wina. Można także zorganizować tu spotkanie w większym gronie – przyjęcie rodzinne, bankiet firmowy, wynająć scenę i restaurację na wyłączność.

Coś dla duszy…

Obecności w bistro, gdzie możemy miło spędzić czas towarzyszą kameralne propozycje teatru, a przede wszystkim aktorów, którzy realizują tutaj swoje sceniczne marzenia. Dominuje różnorodny repertuar, tak jak różne są zainteresowania artystów z zespołu Teatru Współczesnego. Na scenie Małego od kilku sezonów króluje komedia „Przyszedł mężczyzna do kobiety”, a niemalże od początku powstania sceny nie schodzi z afisza kapitalnie zrealizowany i zagrany „Dzień świra”. Dla szukających rozrywki i refleksji jednocześnie jest tu także autorski spektakl Anny Januszewskiej – „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” na podstawie tekstu Iwana Wyrypajewa. Swoje społecznie zaangażowane monodramy prezentują tu – Magdalena Myszkiewicz („Wieża z klocków”), Krystyna Maksymowicz („Smaki i dotyki”), znajdziemy też oparty na klasycznych tekstach romantyków monodram Mariana Dworakowskiego „Słowo jest ogień”. Od początku istnienia sceny świetnie sprawdzały się tu także propozycje muzyczne, wśród nich do obejrzenia – i posłuchania – jest wciąż „Dobry wieczór Fogg”. Spis wszystkich spektakli granych w Teatrze Małym można znaleźć tutaj [link].

Teatr Mały i… otwarty

Teatr Mały jest najczęściej otwartym miejscem teatru – bistro działa niemal codziennie, nieprzerwanie goszcząc zarówno artystów, teatralnych widzów, jak i wszystkich, którzy chcieliby skosztować dobrej kuchni w kameralnej atmosferze teatru. W Teatrze Małym można zorganizować też spotkanie w większym gronie – przyjęcie rodzinne, bankiet firmowy, wynająć scenę i restaurację na wyłączność.

Teatr wielokrotnie, właśnie w tym miejscu, współpracował z wieloma instytucjami i firmami – na scenie Małego odbywały się spotkania literackie z finalistkami konkursu “Gryfia”, miały tu miejsce konferencje naukowe organizowane przez Uniwersytet Szczeciński, swoje stałe miejsce znalazły tu debaty o teatrze prowadzone w ramach festiwalu Kontrapunkt. Świetnie sprawdzają się na scenie przy deptaku także czytania sceniczne, stąd już wkrótce ruszy stały pod hasłem “Goście, goście!”, w czasie których poznamy literaturę dla teatru tworzoną przez mniejszości narodowe zamieszkujące Szczecin. W Małym właśnie – już od kilku sezonów odbywają się Letnie Warsztaty Teatralne przyciągające dzieci i młodzież. Mały jest zatem miejscem integrującym różne środowiska, wokół teatru i wokół… wspólnego stołu. Koniecznie odwiedźcie to miejsce!

Chcesz wynająć Teatr Mały?

Dowiedz się więcej o warunkach wynajmu i informacjach technicznych >> Wynajem przestrzeni

Zainteresował Cię ten temat? Więcej przeczytasz:

– w książce “Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie” Kamili Paradowskiej (dostępna w bibliotekach)

Wykaz realizacji wszystkich spektakli na dużej scenie Teatru Współczesnego:

>> Encyklopedia Polskiego Teatru > Teatr Współczesny w Szczecinie

Ads

facebook