Końcówka września w naszym teatrze zapowiada się intensywnie. Przed nami dwie prapremiery – w Malarni i Teatrze Małym i udział w Festiwalu Prapremier.
zabicprezydentastronagrafika

W piątek, 27 września o godz. 19:00 na deskach Malarni prapremiera spektaklu „Wszystko jest dobrze, jesteśmy szczęśliwi” w reżyserii Natalii Sołtysik. Tekst sztuki napisała Malina Prześluga (rozmowę z autorką na ten temat można przeczytać w najnowszym „Dialogu” (9/754)), a przedpremierowe pokazy przedstawienia część widzów miała już okazję zobaczyć pod koniec ubiegłego sezonu.
Malina Prześluga udzieliła także wywiadu Kamili Paradowskiej (rozmowy można posłuchać pod tym linkiem), w którym podzieliła się osobistą refleksją:

Bardzo mnie uderza, jak jesteśmy zachłyśnięci tymi swoimi malutkimi sprawkami, malutkimi problemikami, w których właściwie żyjemy i taplamy się od rana. To są ważne sprawy dla każdego z bohaterów, ale wyimaginowane w skali świata. Taplamy się w tym, wręcz do znudzenia. Na tym mi zależało – żeby te pierwsze monologi przed wielkim „bum!” były uszczegółowione do przesady. Żeby kręciły się wokół jednej sprawy […]. I potem nagle – bum! Okazuje się, że jesteśmy zupełnie gdzie indziej, że musimy stać się kimś zupełnie innym i że te wszystkie sprawy, które wydawały nam się tak ważne, po prostu nie mają znaczenia.

Więcej zdradzać nie będziemy, zapraszamy na pokazy spektaklu 28 i 29 września o godz. 17:00 oraz 11 października o 19:00 i 12 października o 18:00.

Dzień później, w sobotę (28 września) o godz. 19:00 w Teatrze Małym będzie miała miejsce kolejna prapremiera – spektakl „Zabić prezydenta” według sztuki Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka. W roli Eligiusza Niewiadomskiego, zabójcy pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza, zobaczymy Arkadiusza Buszkę. Spektakl „Zabić prezydenta” będzie kolejną artystyczną współpracą tego trio, a sukces dotychczasowych przedsięwzięć (m.in. „Niewierni”, „Biała siła, czarna pamięć”, „Bez znieczulenia”) zapowiada obiecującą premierę. Przedstawienie będzie próbą zrozumienia człowieka, szukania analogii, odniesień do współczesności i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie – jaki jest właściwy klucz do zrozumienia istoty tego zabójstwa? Dlaczego Niewiadomski, Polak, katolik, ojciec i mąż, ceniony artysta myślał, że ratuje kraj? Dla kogo – i dlaczego, jeśli w ogóle – został bohaterem…? Zapraszamy do Teatru Małego – prapremiera 28 września o godz. 19:00, później gramy też 29 września i 12 października o 17:00 i 3 października o 19:00.

Dla obsady i twórców spektaklu „Być jak Beata”, zarówno końcówka września, jak i kolejny miesiąc zapowiada się jeszcze intensywniej – podobnie jak sama gwiazda Beata Kozidrak, ruszają w trasę ze spektaklem! Zaczynamy od Bydgoszczy, gdzie już 30 września o 19:00 w Teatrze Polskim wystąpimy na Festiwalu Prapremier. W planach są także Warszawa, Kielce i Lublin (będziemy Was na bieżąco informować), a kto wie jakie miasta jeszcze przed nami… W końcu wszyscy w głębi duszy pragniemy być trochę „jak Beata”…

Trzymajcie za nas kciuki i do zobaczenia!

Ads

facebook