Warszawska premiera Anny Augustynowicz

Już wkrótce premiera najnowszego spektaklu zrealizowanego przez Annę Augustynowicz, tym razem w warszawskiej Akademii Teatralnej. Dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego przygotowuje spektakl dyplomowy studentów wydziału aktorskiego „Rewizor. Będzie wojna!” na podstawie tekstu Artura Pałygi.

na zdjęciu: Anna Augustynowicz ze studentami Akademii Teatralnej na jednej z pierwszych prób do spektaklu w sali im. Jana Kreczmara, fot. K. Paradowska

Artur Pałyga, jeden z najważniejszych współczesnych dramatopisarzy, dopisał do klasycznej komedii Mikołaj Gogola swoisty sequel. „Rewizor. Będzie wojna!” przedstawia niepokojąco znajomy, śmieszno-straszny obraz prowincji, gdzie każdy od każdego jest zależny. Prywatnie wszyscy mają coś za uszami, ale oficjalnie trwają w sieci rozmaitych zależności. Sytuacja zmienia się, gdy przybywa Chlestakow. Niewielka społeczność musi odpowiedzieć sobie na pytanie: do kogo będzie im lepiej przystać? Do trochę zagubionego, choć sprawdzonego Horodniczego, z którym łączą ich lokalne układy czy do przyjezdnego rewizora, zapowiadającego święto powrotu? Powrotu starych obyczajów, starych wartości i starych priorytetów.

Realna kwestia walki o władzę jest w dramacie Pałygi przesączona przez perspektywę oniryczną, wzbogacając całość o szczyptę abstrakcji. O władzy śnili wcześniej chociażby senator Nowosilcow w Dziadach, czy Henryk w Ślubie. Tym razem – wraz z tajemniczymi postaciami Czarnych Szczurów – dostajemy szansę zajrzenia do świata snu Horodniczego. Dzięki temu poznajemy nie tylko prowincjuszy, ale i jego rodzinę, czyli żonę Annę i córkę Marię z dzieckiem. One także staną się stawką w rozgrywce z Chlestakowem. Zmęczony władzą Horodniczy będzie musiał podjąć decyzję. Jaka postawa jest słuszna wobec wizji radykalizacji i powrotu zgodnej z aktualną linią przemocy? Czy da się jeszcze być przyzwoitym?

Spektakl Anny Augustynowicz będzie miał swoja premierę 12 kwietnia w Teatrze Collegium Nobilium na scenie im. Jana Kreczmara. Przy powstawaniu spektaklu wraz z Anną Augustynowicz pracują: scenografka Paula Kukla, autorka kostiumów Wanda Kowalska oraz asystenci – Jan Karow z Wydziału Wiedzy o Teatrze AT oraz Grzegorz Simborowski z Wydziału Reżyserii AT. W spektaklu zagrają: Zofia Domalik (Anna), Dominika Kryszczyńska (Dyrektorka Szkoły), Anna Lemieszek (Czarny Szczur), Eliza Rycembel (Maria), Hanna Skarga (Czarny Szczur), Maciej Babicz (Horodniczy), Marcin Bubółka (Chlestakow), Vova Makovskyi (Dobczyński), Henryk Simon (Policjant).

Przygotowania do premiery można śledzić na stronie na FB spektaklu, tam tez do nabycia bilety na przedstawienie.

  • kuratorka projektu "Dorosłość", autorka książki "Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie"

Ads

facebook