Weronika Murek w Szczecinie!

Jedna z najciekawszych współczesnych pisarek – Weronika Murek – autorka „Feinweinblein…” spotka się z publicznością Teatru Współczesnego w najbliższy piątek, 16 marca po spektaklu.

16 marca o godzinie 18:00, w ramach festiwalu Adlojada, odbędzie się wyjątkowy pokaz spektaklu „Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali”, po którym zapraszamy na spotkanie z autorką dramatu, nagrodzoną Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną – Weroniką Murek.

Weronika Murek jest jedną z najbardziej niezwykłych osobowości polskiej literatury. Nikomu nieznana młoda prawniczka wysłała swój debiutancki dramat „Feinweinblein” na prestiżowy konkurs i otrzymała pierwszą nagrodę. Po niej przyszły kolejne, związane z doskonałą, magiczną prozą „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”. Za ten zbiór opowiadań nominowana była do Paszportów „Polityki” 2015 w kategorii literatura, Nagrody Literackiej „Nike” 2016 (finał nagrody), Nagrody Literackiej Gdynia 2016 w kategorii proza oraz do Nagrody Conrada 2016. Jest laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2016). Od czasu debiutu pracuje też w teatrze – jako autorka tekstów i dramaturgii. W 2016 roku na XXII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej otrzymała nagrodę dla najciekawszego debiutu dramatopisarskiego za tekst „Sztuka mięsa”. O swoim pisaniu w wywiadzie dla „Dwutygodnika” mówiła:

„Nudzi mnie odpisywanie świata, pieczołowite, aptekarskie obrysowywanie go. Zawsze mnie potwornie ręka swędzi, żeby rzeczywistości dorobić jeden czy drugi lufcik, wypustkę.”

Spotkanie z Weroniką Murek w piątek o godz. 19:00 w Teatrze Współczesnym, bezpośrednio po spektaklu „Feinweinblein”. Na spotkanie z autorką wstęp wolny, bilet na spektakl kosztuje 12 zł.

Na zdjęciu: Weronika Murek, fot. Anna Mika, culture.pl

  • kuratorka projektu "Dorosłość", autorka książki "Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie"

Ads

facebook