W ubiegłym roku rozpoczęliśmy cykl czytań scenicznych „Goście, goście!” – już pod koniec stycznia wracamy do tych spotkań. Pierwsze czytanie (z nowym podtytułem – „Nowi Niemcy”) odbędzie się 28 stycznia w Teatrze Małym.
fassbinder strona1

Cykl czytań „Goście, goście!” pod hasłem „Nowi Niemcy” rozpoczynamy tekstem „Je suis Fassbinder (Niemcy jesienią 2016)” współczesnego autora Falka Richtera. W sztuce mieszają się perspektywy czasowe – Richter cytuje słynnego niemieckiego reżysera filmowego, Rainera Fassbindera, a fragmenty wywiadów, których udzielił przypisuje własnym bohaterom, prowokując serię pytań o dzisiejszą Europę i jej zmagania z wyzwaniami wielokulturowości. Zamachy w Paryżu, kryzys migracyjny, wzrost nacjonalizmu – to głośne tematy będące na ustach większości Europejczyków. Czy debata o społecznych lękach i uprzedzeniach toczy się w obecności obu stron? Czy istnieje Europa „mniejszego zła”? Jaką rolę pełni w tym sporze artysta…?

„Ja się boję. Ja się boję. Ja jestem Europą. Ja nie mam tożsamości. Ja jestem Europą i nikt nie wie, co to znaczy. Ja jestem Europą i nie mam żadnego oparcia, rozpadam się, rozlatuję się, czuję to rozdarcie, to rozdzieranie.

Czytanie odbędzie się 28 stycznia o godz. 19:00 w Teatrze Małym. Bilety (w cenie 5 zł) można kupić w kasie teatru przy Wałach Chrobrego lub w Teatrze Małym.

 

„Fassbinder”, „Rainer Werner Fassbinder” oraz „RWF” (jako słowne i graficzne znaki towarowe) są zarejestrowanymi znakami towarowymi Rainer Werner Fassbinder Foundation.

Ads

facebook