Piotr Rowicki

Zabić prezydenta

reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobolewska
projekcje: Kinga Dalska

obsada:
Eligiusz Niewiadomski: Arkadiusz Buszko

prapremiera: 28 września 2019, Teatr Mały
spektakl trwa: 60 minut

Dla jednych psychopata, którego należy potępić, dla innych obiekt kultu i niedościgniony wzór. Spektakl o Eligiuszu Niewiadomskim, zabójcy pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza jest próbą zrozumienia człowieka, szukania analogii, odniesień do współczesności i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie – jaki jest właściwy klucz do zrozumienia istoty tego zabójstwa? Dlaczego Niewiadomski, Polak, katolik, ojciec i mąż, ceniony artysta myślał, że ratuje kraj? Dla kogo – i dlaczego, jeśli w ogóle – został bohaterem…? Sztuka Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka z Arkadiuszem Buszką w roli Niewiadomskiego, to kolejna artystyczna współpraca tego trio.

Media o spektaklu:

„Zabić prezydenta” uderza celnie – można rzec gorzko: jak kula Niewiadomskiego – trafiając w nasze dzisiejsze problemy i lęki. Czy raczej w nasze coraz mniej skrywane i śmielej obecne fascynacje i obsesje.”

A.D. Liskowacki, Kurier Szczeciński

„Spektakl „Zabić prezydenta” to nie tylko fenomenalnie wygrana, pozbawiona zapychaczy (skromną, lecz wymowną scenografię dopełniają wyłącznie ubogacające całość projekcje z wycinkami prasowymi i fragmentami filmu Kawalerowicza „Śmierć prezydenta”, przygotowane przez Kingę Dalską) i przemyślana co do centymetra realizacja sztuki Piotra Rowickiego.”

Agnieszka Moroz, dziennikteatralny.pl

 

projekt plakatu: Ola Zielińska, sesja zdjęciowa: Karolina Babińska

Teatr Współczesny dziękuje Trafostacji Sztuki za udostępnienie przestrzeni na potrzeby sesji promocyjnej do spektaklu.

Zdjęcia: Piotr Nykowski.

Przeczytaj artykuły kontekstowe o zamachach na polskich polityków:

Kryminalny scenariusz historii, czyli mroczna prawda o polskich zamachach – część I
Kryminalny scenariusz historii, czyli mroczna prawda o polskich zamachach – część II

Posłuchaj rozmowy z autorem i widzami po premierze [link].

 

Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Hubert Michalak, Michał Mizera, Jacek Sieradzki (przewodniczący).

Ads

facebook