Zdjęcia do „Bzika…” najlepsze w Polsce

Piotr Nykowski, autor zdjęć do spektaklu „Bzik. Ostatnia minuta”, zdobył główną nagrodę w III Konkursie Fotografii Teatralnej organizowanej przez Instytut Teatralny w Warszawie.
"Bzik. Ostatnia minuta", fot. Piotr Nykowski

Fotograf wygrał w kategorii „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia”. Laureatem nagrody w kategorii „teatralne zdjęcie sezonu 2016/2017” został Piotr Gamdzyk za zdjęcie wykonane w kulisach Opery na Zamku w Szczecinie.

Zwycięzcy otrzymali po 20 tys. zł. Gala finałowa odbyła się w poniedziałek (11.12.2017) w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Fotografie oceniało jury w składzie: Magda Hueckel, Grzegorz Niziołek, Katarzyna Sagatowska, Barbara Sieroslawski, Szymon Szcześniak. Piotr Nykowski doceniony został za:

„oryginalny, konsekwentny i autorski sposób podążania za spektaklem, doskonale skomponowane kadry, umiejętność zapisywania nastrojów i emocji scenicznych oraz zdolność budzenia ich w widzach”.

Na tegoroczną edycję Konkursu organizowanego od trzech lat przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego nadesłano ponad 1000 zdjęć (zakwalifikowano 110 zestawów dokumentacyjnych i 59 fotografii w kategorii „teatralne zdjęcie sezonu 2016/2017”). Do ścisłego finału wybrano po 10 prac w każdej kategorii. O główne nagrody walczyło 18 fotografów.

Piotr Nykowski współpracuje z Teatrem Współczesnym w Szczecinie jako fotograf od 2014 roku, do niedawna także jako realizator oświetlenia scenicznego. Wykonuje fotografie także dla innych szczecińskich teatrów – Teatru Lalek „Pleciuga”, Teatru Kana oraz jest związany z festiwalem „Kontrapunkt”. Jego fotografie można śledzić na stronie https://pozaokiem.info/

  • kuratorka projektu "Dorosłość", autorka książki "Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie"

Ads

facebook