Rozpoczynamy wyjątkowy, bo międzynarodowy projekt!

Grafika CYFROWE FORUM TEATRALNE.PL

Cyfrowe Forum Teatralne.pl organizujemy we współpracy z naszym niemieckim sąsiadem – Teatrem Uckermärkische Bühnen w Schwedt. W ramach projektu udostępnimy zarówno polskim, jak i niemieckim uczennicom i uczniom spektakle zrealizowane w profesjonalnej, filmowej jakości – „Lepsze lasy” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego oraz „Krótką historię mojej triumfalnej porażki” w reżyserii Freda Apke. Zaproponujemy także udział w warsztatach wokół jednego z przedstawień, poprowadzony przez reżysera Tomasza Kaczorowskiego i aktora, Mikołaja Bańdę (w przypadku spektaklu „Lepsze lasy”) oraz pedagog teatralną, Waltraud Bartsch (w przypadku spektaklu teatru w Schwedt).

Zdjęcie ze spektaklu "Piknik pod Wiszącą Skałą" autorstwa Piotra Nykowskiego, na zdjęciu grające w spektaklu Barbara Lewandowska, Adrianna Janowska-Moniuszko, Magdalena Wrani-Stachowska, Anna Berek i Katarzyna Zarchyta
Zdjęcie ze spektaklu „Piknik pod Wiszącą Skałą” (fot. P. Nykowski)

W trakcie warsztatu młodzież będzie miała także szansę obejrzeć fragmenty spektaklu „Piknik pod Wiszącą Skałą” (którego premiera w Teatrze Współczesnym miała miejsce w zeszłym roku), a prowadzący odpowiedzą na wszystkie nurtujące młodych ludzi pytania – zarówno te, dotyczące kulis „rodzenia się” spektaklu bezpośrednio na scenie (jak zaimitować w teatrze śnieg?), jak i te związane z pracą aktora (ile trwa nauka tekstu scenariusza? Czy niektóre role aktorowi jest zagrać łatwiej, a inne trudniej i dlaczego?).

W teatrze wierzymy w moc edukacji opartej na dialogu i kształtowanie postaw przez obcowanie ze sztuką. Ogromnie zależy nam, by w tym projekcie oddać głos młodzieży i jesteśmy niezwykle ciekawi spotkania rówieśników dwóch narodowości, polskiej i niemieckiej. Podejmowane w spektaklach tematy (takie jak poszukiwanie własnej drogi czy poczucie wyobcowania) poruszą wyobraźnię młodych widzek i widzów i pozwolą młodzieży ponownie doświadczyć wspólnego przeżywania emocji, co – z powodu pandemii – było w ostatnim czasie tak mocno ograniczone.

Warsztaty odbędą się w wybranym przez szkoły, jesiennym terminie i zostaną poprzedzone bezpłatnym pokazem ekranizacji spektaklu (osobno „Lepszych lasów” i „Krótkiej historii mojej triumfalnej porażki”). Grupa uczennic i uczniów może bezpłatnie zobaczyć jeden lub dwa spektakle oraz wziąć udział w jednym bądź obu warsztatach – decyzję pozostawiamy dyrekcji i nauczycielom.

Zajęcia będą miały formę dwujęzyczną – będą moderowane w języku polskim lub niemieckim wraz z symultanicznym tłumaczeniem. Realizacjom spektakli będą również towarzyszyć napisy. Projekt adresowany jest do uczniów polskich i niemieckich szkół średnich (w wieku 15-19 lat) oraz nauczycielek i nauczycieli. Trzymajcie kciuki!

 

Projekt „Cyfrowe forum teatralne.pl – polsko-niemieckie internetowe warsztaty teatralne” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Projekt realizowany we współpracy z teatrem Uckermärkische Bühnen w Schwedt.

 

logo Teatru Współczesnego w Szczecinie

logo teatru w Schwedt

logo INTERREGU

  • sekretarz literacka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Ads

facebook