„Zemsta” w Krakowie

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się premiera “Zemsty” w reż. Anny Augustynowicz. To drugie spotkanie reżyserki z tekstem Fredry i pierwsze z zespołem legendarnej, krakowskiej sceny. 

 

anna_augustynowicz

Anna Augustynowicz, fot. Piotr Nykowski

6 października widzowie Teatru im. Juliusza Słowackiego zobaczyli premierę “Zemsty” Aleksandra Fredry. To kolejne spotkanie reżyserki z krakowską publicznością (w repertuarze Starego Teatru w Krakowie można oglądać “Edwarda II”, którego premiera odbyła się w 2014 roku) i drugie spotkanie z “Zemstą”. Pierwsza premiera odbyła się w Teatrze Współczesnym w Szczecinie niemal dekadę temu i wzbudziła ogromny entuzjazm publiczności (cały tekst sztuki była przez aktorów wypowiadany w rytmie rapu). Czym tym razem zaskoczy reżyserka?

O spektaklu na stronie Teatru im. Juliusza Słowackiego czytamy:

Anna Augustynowicz, jedna z najważniejszych polskich reżyserek, wystawia „Zemstę” – jeden z najważniejszych polskich dramatów! Komedia Fredry dzieje się w momencie budowaniu muru. Dzisiaj „Zemsta” mogłaby być jednak o przeżynaniu stołu. Stołu, przy którym wszyscy siedzimy. I który już za chwilę… Jak czytać „Zemstę”, gdy za oknami nasz romantyczny świat Gustawów-Konradów i Kordianów, jest coraz mocniej zaludniany przez Cześników i Rejentów? Jak wydobyć piękno wiersza w czasach, gdy tak trudno o poezję? Może trzeba zmienić optykę? Spojrzeć na nas oczami odrzuconych, niechcianych? Zaśmiać się śmiechem błazna? W końcu to komedia. Trzeba się śmiać. I w rytmie dążyć do happy endu? Zgoda, zgoda! A Bóg wtedy rękę poda!

W spektaklu grają: Hanna Bieluszko (Podstolina), Maciej Jackowski (Cześnik), Karolina Kamińska (Klara), Marcin Sianko (Rejent), Mateusz Bieryt (Wacław), Daniel Malchar (Dyndalski, Śmigalski, Perełka), Feliks Szajnert (Papkin).

Ads

facebook