Bądźcie z nami w nowym sezonie!

Rozpoczynamy nowy sezon! Zaplanowaliśmy pięć premier na scenie i jedną, zupełnie wyjątkową premierę online. Co czeka nas w sezonie 2020/2021? Zapraszamy do lektury!
“Król potworów”

11 września zaprosimy widzów na prapremierę spektaklu “Król potworów” (na podstawie niedokończonego dramatu “Na krawędzi” autorstwa Michała Kmiecika), która pierwotnie miała się odbyć w kwietniu. Z przyczyn zagrożenia epidemiologicznego musieliśmy jednak przesunąć ją w czasie, co nie oznacza, że wstrzymaliśmy przygotowania – o kulisach pracy nad przedstawieniem w pandemii pisaliśmy w artykule na blogu [link]. Inspirowany monster movies oraz literaturą science fiction najnowszy spektakl w reżyserii Marcina Libera w nieszablonowy sposób porusza temat nadchodzącej katastrofy i jej konsekwencji. Rozpoczynająca się w latach 60-tych XX wieku w sytuacji bankietowej akcja sztuki, w drugiej części spektaklu przenosi się do nieodległej nam przyszłości. W rzeczywistości tej, po radykalnych zmianach klimatycznych i przegranej przez Polskę wojnie polsko-amerykańskiej, pewnego dnia spotyka się grupa byłych żołnierzy, by wybrać się na pierwsze po wojnie polowanie. W lesie kryje się jednak coś dziwnego… Kim jest tytułowy “Król potworów” i czy można mówić o końcu świata na wesoło i z dystansem? Przekonamy się już we wrześniu.

“numer 9 mieszkania 13”

Kolejna premiera nie powstałaby, gdyby nie wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Spektakl online “numer 9 mieszkania 13” to nowatorskie połączenie formy teatralnej z animacją filmową. Potrzeby i pragnienia mieszkańców jednej kamienicy “stłoczą się” w jednym miejscu, a inspiracja surrealizmem, absurdem i groteską pozwoli na humorystyczne spojrzenie na tę sytuację. Małżeństwo z wieloletnim stażem, fana gier komputerowych czy też obsesyjnie zmieniającą wycieraczki kobietę spod siódemki czeka jednak pewna nieoczekiwana zmiana… Jak poradzić sobie z tęsknotą za bliskością, dotykiem, bezpośrednią rozmową? Czy blok wytrzyma izolację? Czy ściany nie pękną pod naporem rozpychających się w jednym miejscu emocji…? I wreszcie – czy kamienica, architektoniczna bryła może mieć uczucia…? Spektakl (na podstawie sztuki Zuzanny Bojdy), który dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu “Kultura w sieci”, wyreżyseruje Daria Kopiec, a widzowie obejrzą go na dedykowanej projektowi stronie internetowej www.9m13.pl. Premiera 24 października.

“Beckomberga”

Pierwotnie “Beckomberga” miała być zrealizowana w formie czytania scenicznego – zdecydowaliśmy się jednak na pracę nad spektaklem w tradycyjnej formie. Sztuka Sary Stridsberg, najczęściej obecnie granej szwedzkiej dramatopisarki, opiera się na historii rodzinnej samej autorki. Głównym bohaterem dramatu jest tytułowa Beckomberga – opustoszały szpital psychiatryczny nieopodal Sztokholmu, do którego pacjenci powracają po latach. Przyciągani niezwykłą siłą tego miejsca bohaterowie wędrują w przeszłość – jak pisze autorka – “przez świetlne korytarze, które prowadzą do dawnych sal szpitalnych, resztek marzeń, skrawków wspomnień z życia w szpitalu. […] Czas płynie wstecz, szpital znów wypełniony jest ludźmi i ich głosami. […] To czas snu, czas wieczności, gdzie wszystko, co było, co zostało, to oczekiwanie, koła, fragmenty ludzkich losów i wspomnień”. Dokąd zaprowadzi nas ta wędrówka? Za czym tęsknimy w izolacji i co czeka na nas “na zewnątrz”…? Przedstawienie wyreżyseruje Anna Augustynowicz, premiera w grudniu na Dużej Scenie.

“Książę Niezłomny”

Pierwszą premierę 2021 roku planujemy w Malarni, w lutym. Reżyser młodego pokolenia Michał Telega podejmie się realizacji swobodnego przekładu dramatu “El principe” Calderóna dokonanego przez Juliusza Słowackiego. “Książę Niezłomny” to opowieść o naiwności ludzkiej wiary wobec polityki i prywatnych celów władzy. Historia jednostki zostaje przeciwstawiona historii wojny dwóch wielkich cywilizacji: judeochrześcijańskiej i arabskiej. Postawa dążenia do obiektywnej prawdy zostaje zaprzęgnięta w świat ludzkich rozgrywek między uczuciami a brutalną rzeczywistością. Fundamentalne pytania o fanatyzm religijny i doktrynerstwo zostają zadane przez nowe pokolenie, które jeszcze nie poczuwa się być egzystencjalnym błaznem, a już na próbę czasu zostaje wydana idea jego bohaterskiego zrywu.

“Kongres Futurologiczny”

W marcu, w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, zrealizujemy spektakl na podstawie  opowiadania fantastyczno-naukowego “Kongres Futurologiczny” Stanisława Lema. Adaptacją zajmie się Mateusz Atman we współpracy z Agnieszką Jakimiak, reżyserką spektaklu. Kosmiczny podróżnik Ijon Tichy przybywa na Ósmy Światowy Kongres Futurologiczny, obradujący nad problemem przeludnienia i zbliżającej się katastrofy klimatycznej. Hotel przyszłości, w którym odbywa się Kongres, staje się miejscem gazowego ataku terrorystycznego, który wyzwala w ludziach dzikie pokłady seksualności, pożądania i miłości. Nie obywa się bez ofiar. Ijon po wieloletniej śpiączce i wielu przeszczepach budzi się pod wspływem obcych substancji, w obcych ciałach i w obcych światach. “Kongres Futurologiczny” Stanisława Lema, określany często jako polski prekursor “Matrixa”, kreśli wizje dwóch równoległych rzeczywistości. Wszystkie mrzonki o trwałej i solidnej tożsamości zostają przepuszczone przez kalejdoskop alternatywnych ścieżek. W tym świecie nic nie jest pewne, nic nie jest prawdziwe, nic nie jest fałszywe.

Spektakl w reżyserii Piotra Ratajczaka

W maju 2021 na Dużej Scenie zobaczymy spektakl w reżyserii Piotra Ratajczaka – będziemy na bieżąco informować o konkretach.

Rozpoczynamy ten sezon pełni nadziei i bardzo spragnieni spotkań z Wami, naszymi widzami. Kilkumiesięczna przerwa w graniu sprawiła, że po wakacjach tęsknimy za Wami jeszcze bardziej, niż zwykle. Do zobaczenia!

  • sekretarz literacka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Ads

facebook