Jan Czapliński

Bzik. Ostatnia minuta

reżyseria: Ewelina Marciniak
dramaturgia: Jan Czapliński
scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Katarzyna Borkowska
muzyka: Maja Kleszcz
choreografia: Izabela Chlewińska
asystent reżysera: Wojciech Sandach
muzyka na żywo: Maja Kleszcz i Wojciech Krzak

obsada:
Berta: Magdalena Wrani-Stachowska
Brzechajło: Adam Kuzycz-Berezowski
Jack: Konrad Beta
Ellie: Maria Dąbrowska
Golders: Arkadiusz Buszko
Price: Michał Lewandowski
Kelner: Wojciech Sandach
Dzika: Maja Kleszcz
Muzyk: Wojciech Krzak

prapremiera: 9 czerwca 2017, Duża Scena
spektakl trwa: 165 minut (1 przerwa)

Teatr Współczesny zaprasza na wycieczkę w nieznane! Podróż do egzotycznej krainy, gdzie słońce świeci najjaśniej, rozpoczynamy na pokładzie samolotu. Wraz z rodziną Brzechajłów wylądujemy gdzieś na dzikim Wschodzie, gdzie z ochotą oddamy się typowym dla tropikalnych wakacji uciechom „ol inkluzif”. Odwiedzimy muzeum orientu, podotykamy żywych eksponatów, zobaczymy, jak żyje miasto nocą,  poznamy ciekawostki historyczne. Czy w blasku migawki aparatu i palącego słońca zdołamy dostrzec dzikiego? Czy spotkanie z nim sprawi, że odnajdziemy samych siebie…? Może „bzik”  to choroba, na którą cierpimy wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu…?

Spektakl na motywach dramatu “Mister Price, czyli Bzik tropiklalny” Stanisława I.Witkiewicza i Eugenii Dunin-Borkowskiej.

Media o spektaklu:

Humor, efektowne kostiumy i precyzyjna scenografia, powodują, że publiczność intensywnie zanurza się w tym tropikalnym nastroju.

wszczecinie.pl

“W spektaklu luźno inspirowanym sztuką Witkacego, a opartym na znakomitym tekście Jana Czaplińskiego, egzotyczna podróż ma wiele znaczeń i rozgrywa się na kilku planach. W najnowszym przedstawieniu Eweliny Marciniak jest poszukiwaniem emocji przez znużonych mieszkańców Zachodu, jest konsumowaniem obrazów i kultur, jest współczesnym odkrywaniem i podbojem, ale jest także metaforą snucia każdej, także i teatralnej opowieści. W tym sensie “Bzik tropikalny” jest także intrygującą wypowiedzią o powinnościach i sile teatru.”
Michał Centkowski dla Newsweek Polska, [link]

“To jedna z ważniejszych realizacji w moim dotychczasowym teatralnym doświadczeniu – cholernie udany eksperyment, który znacznie wybiega poza znane mi dotychczas próby scenicznych rewolucji, często sztucznie wymuszonych, albo pozostających w konformistycznym stosunku do oczekiwań współczesnego widza.”

Prestiż Szczecin [link]

“[…] Estetycznych podniet Marciniak widzowi nie skąpi, tworząc, z pomocą swojej stałej współpracowniczki, Katarzyny Borkowskiej, teatr ostentacyjnie widowiskowy, który apeluje do wielu zmysłów.”

Joanna Puzyna-Chojka, e-teatr [link]

Nagrody:

 

24. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej: Nagroda dla Mai Kleszcz za muzykę do spektaklu oraz dla Jana Czaplińskiego za tekst “Bzika (…)” (czerwiec 2018)

4. Festiwal Nowego Teatru, 56. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: nagroda główna w kategorii Najlepszy Spektakl (listopad 2017)

Nagroda za plastyczność i odbiór wizualny dla Katarzyny Borkowskiej (autorki scenografii, kostiumów i reżyserii światła w spektaklu “Bzik. Ostatnia minuta”) na 18. Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość przedstawiona” organizowanym przez Teatr Nowy w Zabrzu

 

Autorką zdjęć jest Natalia Kabanow.

Ads

facebook