„To pytanie jest trochę niestosowne, bo to tak, jakbyśmy pytali – co nam zostało po Solidarności – jednocześnie wątpiąc, że cokolwiek zostało”; „Majdan, podobnie jak w Polsce Solidarność, ukształtował współczesne społeczeństwo ukraińskie” – mówili uczestnicy pierwszego z cyklu wydarzeń pod hasłem „Goście, goście!” w Teatrze Małym.

Poniedziałkowy wieczór rozpoczął się czytaniem sztuki „Dzienniki Majdanu” Natalii Worożbyt w reżyserii Grzegorza Jaremki. Sztukę, przetłumaczoną przez Annę Lubomirę Piotrowską Jaremko rozpisał na głosy pięciu aktorów (Joanna Matuszak, Magdalena Myszkiewicz, Arkadiusz Buszko, Wojciech Sandach, Jacek Piątkowski). Dokumentalny scenariusz składający się z relacji uczestników protestu na kijowskim Majdanie zyskał formę nie tyle czytania, co był próbą inscenizacji. Na niewielkiej scenie Teatru Małego aktorzy pojawili się w jednolitych, białych kostiumach w trakcie działań scenicznych, za pomocą niewielkich gestów i znaków teatralnych, przenieść publiczność na Majdan. Zabieg okazała się skuteczny – publiczność, w tym szczególni goście tego wieczoru przyznawali, że tekst Worożbyt daje szansę poznać emocje jakie towarzyszyły Ukraińcom w tamtym czasie.

„Mozaika, z której ułożona jest ta relacja, pewien chaos, niepewność – to jest prawdziwe, tam właśnie tak było”

– przyznał honorowy konsul Ukrainy Henryk Kołodziej, który opowiadał także o wielu doświadczeniach związanych z przeżywaniem tamtego czasu. Przyznał też, że społeczeństwo ukraińskie właśnie wtedy – w czasie protestów zaczęło stawać się społeczeństwem obywatelskim, zmieniło się podejście do państwa, narodowości. Swojego wzruszenia przypomnieniem tamtego czasu nie krył Jan Syrnyk ze Związku Ukraińców w Polsce oraz Małgorzata Frymus z Polskiego Radia Szczecin. W czasie dramatycznych wydarzeń na Ukrainie przygotowywali relacje dla polskiego radia – ze Szczecina, choć w ciągłym porozumieniu z bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń. „Majdan, podobnie jak w Polsce Solidarność, ukształtował współczesne społeczeństwo ukraińskie” – mówiła Małgorzata Frymus.

Pierwszy z pokazów w cyklu „Goście, goście!” zgromadził pełna publiczność, a zdecydowana większość został na rozmowie po prezentacji. Wśród nich pojawili się min. studenci filologii słowiańskiej oraz dr hab. Roman Gawarkiewicz, dyrektor instytutu Filologii Słowiańskiej, który mówił o znaczeniu dialogu międzykulturowego i sile, jaką mają zdarzenia artystyczne. Jednym z wniosków poniedziałkowego czytania było to, że rzeczywiście Majdan jest cezurą, momentem przełomowym w historii Ukrainy i z pewnością ma on również konsekwencje dla literatury pisanej dla teatru.

Kolejne spotkanie w cyklu „Goście, goście!” już 19 lutego. Reżyserka Magdalena Miklasz przygotuje tekst „Femen’izm” Dena Gmennego, a gościem specjalnym wieczoru będzie performerka działająca pod pseudonimem Siksa. Wejściówki w cenie 5 zł można już kupować w kasie Teatru Małego.

na zdjęciu: Natalia Worożbyt, fot. Kateryna Hornostaj, www.teatr-pismo.pl

  • kuratorka projektu "Dorosłość", autorka książki "Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie"

Ads

facebook