Kuchnia gwiazd, proces czarownic i spektakl o hipnotyzującym rytmie – dziś przedstawiamy powody, dla których warto odwiedzić Teatr Współczesny w tym tygodniu.
Salem-65

Dla wielbicieli mocnych wrażeń od środy do niedzieli na Dużej Scenie – pierwszy raz w nowym sezonie – spektakl „Czarownice z Salem” według słynnej powieści Arthura Millera. W recenzji czytamy, że to przedstawienie bardzo współczesne, a zarazem precyzyjnie ukazujące ponadczasowe mechanizmy, […] Wybrzmiewa przede wszystkim jako rzecz o nas samych, o naszym łatwym i ochoczym uleganiu złu, naszej podatności na zbiorowe omamy i strachy, a zarazem o cynizmie polityki i ideologii, które czynią z tego użytek.”

Wszystko zaczyna się od decyzji grupki dziewcząt, które postanawiają tańczyć nocą w lesie. Ich gest zmieni wkrótce oblicze miasteczka i pociągnie za sobą nieoczekiwane konsekwencje. Sztuka Arthura Millera to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku oparty na prawdziwych wydarzeniach – procesach i egzekucjach rzekomych czarownic, które odbyły się w 1692 roku w miasteczku Salem w USA. „Czarownice z Salem” są pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie: świecie rozpiętym pomiędzy religią a polityką. To także opowieść o tym, jak pozornie błahe wydarzenie uruchamia spiralę zdarzeń, w której wszystkie ciosy są dozwolone.

Spektakl gramy na Dużej Scenie od jutra do niedzieli (16-20 października). Zachęcamy do lektury artykułu kontekstowego o czarownicach [link] i do wysłuchania podcastu [link].

W czwartek, 17 października w Teatrze Małym wyjątkowe wydarzenie – kolejna z cyklu teatralna kolacja, tym razem pod hasłem KUCHNIA GWIAZD. Spotkanie będzie inspirowane kultowym spektaklem „Być jak Beata”, który w październiku ruszył w trasę po Polsce. Odpowiemy sobie na pytanie – co jedzą gwiazdy? I co musimy jeść, by być jak Beata? W czasie wieczoru kulinarnego w wyjątkowym miejscu – Teatrze Małym na deptaku Bogusława, poznamy sekrety kuchni gwiazd, posmakujemy ulubionej potrawy Beaty Kozidrak (!) oraz porozmawiamy o tym, czego należy unikać przed występem na scenie. Gościem specjalnym wieczoru będzie aktorka TW grająca w spektaklu „Być jak Beata”, Maria Dąbrowska. Spotkanie poprowadzą szef kuchni Teatru Małego, Grzegorz Wocial i specjalistka od literatury Kamila Paradowska. Bilety na to wydarzenie już się wyprzedały, ale śledźcie naszą stronę – kolacje towarzyszące spektaklom pojawiają się cyklicznie, z pewnością będzie jeszcze okazja się spotkać.

Natomiast na Malarni od piątku do niedzieli zrealizowana w koprodukcji z Teatrem Powszechnym w Łodzi sztuka Przemysława Pilarskiego „Wracaj” w reżyserii Dyrektor Artystycznej TW, Anny Augustynowicz. Spektakl opowiada historię człowieka o pseudonimie Bobby Kleks, który wraca po latach do powojennego Radomia i próbuje odnaleźć się we własnym domu – zasiedlonym już przez innych mieszkańców. Fabuła, czas i miejsce są tutaj jednak tylko pretekstem dla przedstawienia uniwersalnych prawd i obserwacji o człowieku.

Nie tylko przez pryzmat historyczny czytałbym „Wracaj”, wszak jego drugim patronem jest David Lynch i cytat z „Twin Peaks”: Jesteśmy jak wędrowcy, którzy opuścili kiedyś swój dom. Ale – gdzie on jest? Czy w ogóle jest? A może nigdy nie istniał? Oraz – ponieważ pytań nigdy nie może być za wiele – Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Czego nam brakuje?”

– mówił autor sztuki Przemysław Pilarski, który za „Wracaj” otrzymał w 2018 roku prestiżową Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Spektakl w ostatnim czasie został wielokrotnie doceniony przez krytyków teatralnych (Złote Maski dla Anny Januszewskiej i dla Najlepszego Spektaklu w sezonie 2018/2019, wyróżnienie dla Anny Januszewskiej w Subiektywnym Spisie Aktorów Teatralnych sezonu 2018/2019 Jacka Sieradzkiego, a także wyróżnienia dla Moniki Kępki  i spektaklu „Wracaj” w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019” opublikowanym w Miesięczniku „Teatr”). Na blogu można także posłuchać rozmowy z reżyserką [link]. Przedstawienie na deskach Malarni od piątku do niedzieli (18, 19, 20 października).

W sprawie biletów – piszcie do nas (bow@wspolczesny.szczecin.pl), dzwońcie pod numer 91 489 23 23 lub rezerwujcie przez stronę (zakładka REPERTUAR). Do zobaczenia we Współczesnym!

Ads

facebook