Cyfrowe Forum Teatralne.pl

polsko-niemieckie internetowe warsztaty teatralne
Digitales Theaterforum.pl – deutsch-polnische Online-Theaterworkshops

Teatr Współczesny w Szczecinie we współpracy z Teatrem Uckermärkische Bühnen w Schwedt zaprasza na międzynarodowe spotkanie.

Podczas organizowanego wspólnie Cyfrowego Forum Teatralnego.pl umożliwimy uczniom polskim i niemieckim dostęp do spektakli zrealizowanych w najwyższej jakości oraz zaproponujemy udział w warsztatach wokół jednego z nich. Przedstawienia, które młodzież będzie mogła obejrzeć, to „Lepsze lasy” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego oraz „Krótka historia mojej triumfalnej porażki” w reżyserii Freda Apke.

SPOTKANIE NA STYKU DWÓCH KULTUR

Edukacja oparta na dialogu i kształtowanie postaw poprzez kontakt ze sztuką mają wielką moc. Sięgając po poruszane w spektaklach tematy (takie, jak poczucie wyobcowania czy poszukiwanie swojego miejsca w świecie), chcielibyśmy oddać głos młodzieży i w twórczym spotkaniu dać szansę na wspólne przeżycie emocji i żywą, pobudzającą do myślenia rozmowę.

WARSZTATY

Zajęcia dotyczące spektaklu „Lepsze lasy” poprowadzą grający w nim główną rolę aktor, Mikołaj Bańdo wraz z reżyserem Tomaszem Kaczorowskim, którzy zaproszą do „wnętrza” świata teatru. W trakcie warsztatów zostaną pokazane także fragmenty profesjonalnej rejestracji filmowej spektaklu „Piknik pod Wiszącą Skałą” (który w Teatrze Współczesnym w Szczecinie wyreżyserowała Mira Mańka). Prowadzący warsztaty ujawnią kulisy praktycznej pracy nad przedstawieniem teatralnym oraz odpowiedzą na nurtujące uczniów pytania. W przypadku spektaklu Teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt warsztat z uczniami poprowadzi pedagog teatralna Waltraud Bartsch.

TERMIN I FORMA ZAJĘĆ

Warsztaty odbędą się w wybranym przez szkoły, jesiennym terminie i zostaną poprzedzone bezpłatnym pokazem ekranizacji spektaklu (osobno „Lepszych lasów” i „Krótkiej historii mojej triumfalnej porażki”) emitowanym na platformie VOD. Grupa uczniów może bezpłatnie zobaczyć jeden lub dwa spektakle oraz wziąć udział w jednym bądź obu warsztatach – decyzję pozostawiamy dyrekcji i nauczycielom.
Zajęcia będą miały formę dwujęzyczną – będą moderowane w języku polskim lub niemieckim wraz z symultanicznym tłumaczeniem. Realizacjom spektakli będą również towarzyszyć napisy.

DLA KOGO?

Projekt adresowany jest do uczniów polskich i niemieckich szkół średnich (w wieku 15-19 lat) oraz nauczycielek i nauczycieli. 

DODATKOWE MATERIAŁY EDUKACYJNE:

E-book z materiałami edukacyjnymi do spektakli „Lepsze lasy” oraz „Piknik pod Wiszącą Skałą” dla nauczycielek, nauczycieli, uczniów i uczennic do dalszej pracy nad tematami poruszonymi w trakcie warsztatów:

E-book w języku polskim (pobierz)

E-book auf Deutsch (herunterladen)

E-book dwujęzyczny/ E-book zweisprachig (herunterladen)

Projekt „Cyfrowe forum teatralne.pl – polsko-niemieckie internetowe warsztaty teatralne” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Projekt realizowany we współpracy z teatrem Uckermärkische Bühnen w Schwedt.

logo Teatru Współczesnego w Szczecinie

logo teatru w Schwedt

logo INTERREGU

  • sekretarz literacka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Ads

facebook