Drodzy Widzowie! Od pięciu lat maj był miesiącem należącym do teatru. To w maju, ku naszej radości, przed budynkiem na Wałach Chrobrego w kolejce ustawiały się tłumy widzów. W akcji „Bilet do teatru za grosze”, towarzyszącej Dniowi Teatru Publicznego, brało udział blisko sto teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. Sprzedaż biletów była możliwa tylko jednego dnia, z samego rana ustawialiście się w kolejce, by wieczorem, po wiosennym spacerze – odwiedzić teatr.

piotr2

W zeszłym roku (podobnie jak i w roku 2018) z okazji święta teatru zagraliśmy spektakl „Pijani” w reżyserii Norberta Rakowskiego. W trakcie tegorocznej edycji planowaliśmy pokazać naszym widzom „Króla potworów” – premierę w reżyserii Marcina Libera, którą pierwotnie zaplanowaliśmy na kwiecień. W tym roku jednak przed kasą nie ustawi się kolejka, a widzowie nie zasiądą w teatralnych fotelach… Akcja „Bilet do teatru za grosze” nie dojdzie do skutku w dotychczasowej formie, ale organizatorzy – Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego oraz MKiDN postanowili przenieść część działań do Internetu.

Widzowie tuż przed rozpoczęciem spektaklu „Pijani”, maj 2018

Dzień Teatru Publicznego od zawsze był świętem solidarności, współodpowiedzialności i relacji (widzów, teatrów, organizatorów) i – zwłaszcza w tym roku, w obliczu tego, co nas spotkało – pragniemy podkreślić, jakie to dla nas ważne. Nie widujemy się z Wami na żywo, fotele stoją puste,  ale to nie znaczy, że nas nie ma, że nie działamy. Wciąż myślimy o tym, co będzie dalej i nieustannie – czekamy. Bardzo tęsknimy za spotkaniami z Wami. Jak podkreślała Anna Augustynowicz, Dyrektor Artystyczna teatru w rozmowie z Polskim Radiem 24:

Sztuka teatru idzie zawsze krok do przodu. Wydaje mi się, że każdy kontakt jest niesamowicie cenny, ale wszyscy marzymy o tym, aby móc ponownie spotkać się w żywym planie.”

Blisko dwa miesiące temu otworzyliśmy dla Was naszą wirtualną, Czwartą Scenę – to tylko namiastka „prawdziwego” teatru, ale pozwala nam być ze sobą – a przede wszystkim z Wami – w ciągłym kontakcie. Zespół aktorski nadal pracuje nad „Królem potworów” (którego zaprezentujemy Wam jak tylko będzie to możliwe!), trwają także zdalne próby do „Beckombergi”, czytania, które zrealizuje Anna Augustynowicz. Teatralne korytarze pomału się zapełniają, a my wszyscy kurczowo trzymamy się nadziei, że wkrótce to minie i spotkanie z Wami – to namacalne, prawdziwe – zdarzy się ponownie.

Na zdjęciu, zaczynając od dołu: Adrianna Janowska-Moniuszko, Arkadiusz Buszko, Grzegorz Młudzik, Wiesław Orłowski, Wojciech Sandach, fot. Marcin Liber

Na Facebooku utworzone zostało wydarzenie „Dzień Teatru Publicznego 2020 #czekamy”, w którym teatry publikują swoje materiały – zdjęcia, nagrania i komunikaty oznaczone hashtagiem #czekamy – i niech to pełne nadziei słowo (na które fani teatru od 16 maja przez cały kolejny tydzień będą natrafiać często) tchnie w nas wszystkich nadzieję. Jesteśmy, tęsknimy i #czekamy na Was! Wiele inspirujących spotkań z Wami wciąż przed nami i ta myśl pozwala nam przetrwać ten trudny czas.

Do zobaczenia!

 

Zdjęcie sceny i pustej widowni: Piotr Nykowski.

Ads

facebook