Dwie premiery i granie na trzech scenach – dziś o naszych planach na czerwiec!

Zdjęcie ze spektaklu MBAMBO, fot. P. Nykowsk

Ach, piękny to będzie miesiąc! Pracowity, intensywny i pełen radości z ponownych spotkań z widownią. Po dłuuugiej przerwie zagramy dla Was na wszystkich trzech scenach, zaczynając od spotkania z “Kobietą zagrożoną niskimi świadczeniami emerytalnymi” już 2 czerwca w Teatrze Małym. Koncertów w pełnym wymiarze jeszcze nie odmrożono, ale my zabierzemy Was na bardzo kameralne spotkanie z gwiazdą i hitami, które znamy wszyscy. Maria Dąbrowska w roli uskrzydlonej diwy (i jednocześnie samej siebie) porwie swoją charyzmą publiczność! W tle między innymi “Szare miraże”, “Voyage, voyage” czy “Samba przed rozstaniem” w nietuzinkowych aranżacjach Piotra Klimka, wyśpiewane przy akompaniamencie Kuby Fiszera i jego zestawu perkusyjnego.

4 czerwca na deskach Malarni pokażemy pierwszą czerwcową premierę – spektakl “Mbambo” w reżyserii Pawła Kamzy, inspirowany powieścią “Murzynek B.” Artura Daniela Liskowackiego. “Mbambo” to historia matki (w tej roli Beata Zygarlicka), tocząca się wokół policyjnego dochodzenia, podczas którego kobieta próbuje dowiedzieć się, co przydarzyło się jej synowi. Chcąc zachować pamięć o nim, powraca do miejsc i momentów szczególnie ważnych w ich życiu. Jakie rodzinne tajemnice odkryje? Do czego doprowadzą jej  poszukiwania? “Mbambo” to opowieść o odnajdywaniu tożsamości, o przemianie, za którą stoi miłość, opowieść, w której wątki afrykańskie przeplatają się ze szczecińskimi, a punkowa muzyka singeli wystukuje rytm odległego świata. Zagadkową historię opowie widzom Griot – pamięć Afryki, “usta ust”. Premiera 4 czerwca, gramy także 5, 6, 25, 26 i 27 czerwca. Pamiętajcie, że gramy dla ograniczonej liczby widzów, a więc miejsc ubywa szybko! Zachęcamy do obejrzenia teasera spektaklu, w którym reżyser zaprasza do teatru osobiście [link do teasera].

To nie koniec premierowych propozycji na pierwszy weekend czerwca – na 5 czerwca zaplanowaliśmy premierę “Lalki” w reżyserii Piotra Ratajczaka! To dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej ukazana w nowej odsłonie. Akcja rozgrywa się podczas nocnej Gali Biznesu, gdzie spotyka się VIP-owska śmietanka – przedsiębiorcy, sprzedawcy i bogacze. Toczące się w błysku fleszów dyskusje i prowadzone interesy są tłem dla rozgrywającego się dramatu Wokulskiego i niefortunnie ulokowanych uczuć. Targany sprzecznymi emocjami, rozdarty między fascynacją elitami, a nienawiścią wobec nich, młody biznesmen bierze los we własne ręce i próbuje odnaleźć szczęście. Czy w świecie, w którym króluje pogarda jest to możliwe? Czy w drodze na biznesowy szczyt jest miejsce na romantyczną miłość? Co zyskujemy, a co tracimy dążąc za wszelką cenę do bycia częścią elity? Czy w postaciach stworzonych przez Prusa w XIX wieku nie dopatrzymy się znanych nam dobrze aktualnych postaw…?
W spektaklu zobaczymy aż szesnaścioro aktorek i aktorów, w tym troje gościnnych. Więcej o obsadzie przeczytacie tutaj [spektakl LALKA – link], a “Lalkę” zagramy także 6, 10, 12 i 13 czerwca na Dużej Scenie. Bądźcie z nami koniecznie na tej biznesowej gali!

Czerwcowe plany, oprócz “Kobiety…”, nie pomijają także naszej kameralnej sceny na deptaku! W Teatrze Małym 13 czerwca (i tylko wtedy!) zagramy “Wieżę z klocków”. To niezwykle poruszający spektakl o jednym z najpiękniejszych instynktów, którym jest chęć bycia z kimś i dla kogoś. Zaskakująca, niepowtarzalna forma teatralna, gdzie na oczach widzów powstaje świat wyjątkowy, taki, jaki mogą stworzyć wokół siebie tylko najbliższe sobie osoby. W roli tworzącej niezwykłą rzeczywistość – aktorka Magdalena Myszkiewicz.

Również w Teatrze Małym po długiej przerwie powróci znany wszystkim “Dzień świra”. Adaś Miauczyński – Polak, nauczyciel, samotnik… świr? Śmieszy do łez i wzrusza, w każdym zdaniu pozwala rozpoznawać naszą codzienność – pełną absurdów, drobnych, wielkich pomyłek. W jego życie wkradają się inni – ci, których nienawidzi, którzy mu przeszkadzają i kobieta, którą chciałby pokochać. “Dzień świra” Marka Koterskiego to mistrzostwo w nazywaniu codzienności, językowy majstersztyk, “lektura obowiązkowa” każdego, świadomego Polaka. Gramy 18, 19 i 20 czerwca.

W drugiej połowie czerwca wrócimy ponownie na Dużą Scenę z dwoma spektaklami. Pierwszego z nich prawdopodobnie nikomu nie trzeba przedstawiać – choć z pewnością są wciąż tacy, którzy nie widzieli słynnej “Beaty”, czyli naszego muzycznego przedstawienia “Być jak Beata” w reżyserii Magdy Miklasz. To show jakiego jeszcze nie było. Spektakl, który wzruszył i rozbawił do łez samą Beatę Kozidrak. Zachwyt publiczności budzą aranżacje hitów BAJMU i przezabawne kreacje aktorskie, nadające im nowe, często zaskakujące znaczenie. W teatrze wszystko jest możliwe, nawet najbardziej niepozorny emerytowany policjant, zakonnica czy właściciel bistra z kebabem mogą “być jak Beata”. Zapraszamy zwyczajne dziewczyny, estradowe bestie i skromnych wrażliwców, wszystkich – zadowolimy nawet najbardziej wymagających. Jeśli jesteś sobą i spełniasz marzenia, to możesz wszystko – także “być jak Beata”! Przyjdź i się przekonaj. Okazja pojawi się tylko raz, 16 czerwca na Dużej Scenie.

Będą natomiast trzy okazje, aby wziąć udział w “Kongresie futurologicznym” w reżyserii Agnieszki Jakimiak, który jest naszą ostatnią, marcową premierą, realizowaną w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Zabierzemy Was w niezwykłą podróż do przyszłości – przyszłości, którą zaprojektujemy sobie wspólnie! Nastąpi gwałtowna zmiana w obyczajach, na moment codziennością staną się automaty kuchenne przyrządzające potrawy na naszych oczach, matrymonialne komputery będą łączyć nas w dobrane pary, a poważne konflikty rozwiążą wystrzały tzw. Bomb Miłości Bliźniego. To tylko niektóre z pomysłów futurologów ze Szczecina (Marii Dąbrowskiej, Magdaleny Wrani-Stachowskiej, Michał Lewandowskiego) i z Wrocławia (Pauliny Wosik, Anny Kiecy i Mariusza Bąkowskiego), o których usłyszymy podczas słynnego kongresu futurologicznego. Spójrzcie razem z nami w otchłań przyszłości – 25, 26 lub 27 czerwca na Dużej Scenie.

Nasz teatr jest bezpiecznym miejscem, gramy w pełnym reżimie sanitarnym. Pamiętajcie by wziąć ze sobą maseczki i zaglądajcie koniecznie do zakładki REPERTUAR [LINK DO ZAKŁADKI]! Tam znajdziecie wszystkie szczegóły – terminy, godziny i tam również możecie dokonać zakupu. Czekamy na Was z niecierpliwością!

 

  • sekretarz literacka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Ads

facebook