Drodzy Widzowie! To był sezon zupełnie inny niż wszystkie. Nie tak go sobie wyobrażaliśmy. Mieliśmy w planie zakończyć pracę na początku lipca, zrealizować nie cztery, a sześć premier, spotkać się ponownie w Pracowni Teatralnej (i zakończyć sezon pokazem wielomiesięcznej, twórczej pracy młodzieży) i zaprosić Was na nowy cykl czytań.

stronalaka2

Ostatecznie spotkaliśmy się premierowo raz na Dużej Scenie (w grudniu swoją premierę miał spektakl „Kaspar Hauser”), dwa razy w Malarni (przedstawienie o jakże znaczącym tytule „Wszystko jest dobrze, jesteśmy szczęśliwi” i produkcja z początku marca – „Piknik pod Wiszącą Skałą”) i raz w Teatrze Małym (przy okazji premiery monodramu „Zabić prezydenta”). Odbyło się także jedno z trzech czytań w cyklu „Inny kurs”. Nadaliśmy naszej restauracji na deptaku nową nazwę (zimą mogliście już popijać herbatę i zjeść obiad w „Małej”), a spektakl „Być jak Beata” rozkochiwał w sobie publiczność spoza Szczecina, prezentując się na kilku polskich scenach.

Zdążyliśmy w „normalnym” trybie rozpocząć próby do „Króla potworów”, które kontynuowaliśmy zdalnie (by w drugiej połowie maja w końcu zacząć próby na scenie). W czasie kwarantanny uruchomiliśmy także wirtualną Czwartą Scenę (link), chcąc pozostać z Wami w kontakcie – na tyle, na ile było to wówczas możliwe. Ruszyły także zdalne próby do czytania scenicznego „Beckombergi” w reżyserii Anny Augustynowicz, angażujące niemal cały zespół aktorski teatru. Również w maju otrzymaliśmy informację, która ogromnie nas ucieszyła – Teatr Współczesny otrzymał dofinansowanie w programie dotacyjnym „Kultura w sieci”, finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu zrealizujemy jeszcze w tym roku spektakl online zatytułowany „Numer 9 mieszkania 13” na podstawie tekstu Zuzanny Bojdy w reżyserii Darii Kopiec oraz warsztat animacji poklatkowej (który przygotuje i poprowadzi Magdalena Parszewska).

Mimo wszystko, mimo podjętych przez nas w Internecie działań, wciąż najbardziej brakuje nam rzeczywistych spotkań z Wami na widowni, których „cyfrowy teatr” nie jest w stanie zastąpić. Z początkiem czerwca – nieco wcześniej, niż zwykle – zakończyliśmy sezon 2019/2020. 30 maja odbyła się pierwsza zamknięta próba generalna spektaklu „Król potworów” (na podstawie niedokończonego dramatu Michała Kmiecika „Na krawędzi”) w reżyserii Marcina Libera. Tym razem nie mogliśmy zaprosić Was na widownię, ale spieszymy z dobrą wieścią – „Króla…” będzie można zobaczyć jesienią – 11 września zapraszamy na oficjalną premierę na Dużej Scenie!

W połowie lipca rozpoczną się także zdalne próby do spektaklu online/mockumentu „Numer 9 mieszkania 13”, który będzie dostępny na dedykowanej mu osobnej stronie internetowej. Na premierę online zaprosimy Was 17 października. Również w lipcu ekipa „Beckombergi” powróci do zdalnych prób, a efekty ich pracy będzie można zobaczyć także w sieci (a kto wie, w przyszłości może też na scenie).

Czy to oznacza, że przenosimy się do Internetu? Absolutnie nie! Jeszcze latem rozpoczniemy prace nad repertuarem i najprawdopodobniej jeszcze w sierpniu zaprosimy Was do teatru (teatru w formie znanej z czasów sprzed pandemii, choć w bezpiecznym dla widzów reżimie sanitarnym). Z pewnością będzie nieco inaczej, ale mamy ogromną nadzieję, że mimo społecznego dystansu, zarówno Wy, nasi widzowie, jak i cały zespół artystyczny, odnajdziemy się w tej nowej rzeczywistości i poczujemy, że wciąż jest nam do siebie blisko.

Śledźcie na bieżąco naszą stronę internetową i media społecznościowe (Facebook, Instagram) – o wszystkich terminach i repertuarze na nowy sezon będziemy informować na bieżąco. Dziękujemy Wam za ten sezon i życzymy spokojnych, zdrowych i pełnych nadziei wakacji i odpoczynku. Nie możemy się doczekać ponownego spotkania z Wami! To będzie z pewnością jeden z najbardziej wyjątkowych początków sezonów w historii Teatru Współczesnego. Do zobaczenia!

Fot. Anna Rogozińska-Nowak

Ads

facebook