Dorosłość

projekt artystyczno-edukacyjny Teatru Współczesnego w Szczecinie
sezon: 2018-2019 / 2019-2020

kuratorka projektu: Kamila Paradowska

partner projektu: Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie

Projekt “Dorosłość” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

Projekt “Dorosłość” to trzy prapremiery dla młodych widzów będących u progu dorosłości, a także rozbudowany program edukacyjny. Nastoletni widzowie Teatru Współczesnego spotkają się z trzema niezwykłymi opowieściami dedykowanymi specjalnie dla nich, a oprócz spektakli będą mogli także uczestniczyć w innych wydarzeniach.

Tematyczne lekcje w szkołach dla uczniów przeprowadzą artyści (reżyserzy, autorzy tekstów i aktorzy). Ci sami spotkają się także z nauczycielami w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, gdzie odbędą się warsztaty dla pedagogów. Każdej premierze będzie towarzyszył rozbudowany program (katalog spektaklu) oraz materiały dostępne w internecie (artykuły i podcasty). Po premierze odbędzie się również debata z udziałem specjalistów transmitowana on-line.

Dorosłość będziemy odkrywać poprzez wyjątkowe historie dzieciństwa. Jakie? Odnoszące się do autentycznych biografii, prywatnych wspomnień, a także przypowieści. W każdym ze spektakli bohaterowie dziecięcy spotykają się z rzeczywistością, która wymaga od nich odpowiedzialności, podjęcia ryzyka, sprawdzenia tego, co zakazane.

Zaczniemy historią nastolatki, która zmienia świat i jest najmłodszą laureatką pokojowej Nagrody Nobla, wraz ze spektaklem “Malala. Dziewczyna z kulą w głowie”. Wraz z hordą wilków i owiec wyruszymy na poszukiwanie “Lepszych lasów”, a na koniec odkryjemy własne podwórka i ich tajemnice dzięki “Totalnie nie nostalgii”.

Harmonogram działań w roku 2018

20 listopada, 16:00-18:30
Warsztaty dla nauczycieli
prowadzenie: Elżbieta Chowaniec, Robert Drobniuch
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Link do formularza rejestracyjnego

8 grudnia, 19:00
Premiera spektaklu “Malala. Dziewczyna z kulą w głowie” Elżbiety Chowaniec w reż. Roberta Drobniucha

9 grudnia, po spektaklu
Debata wokół spektaklu transmitowana on-line, z udziałem artystów i ekspertów

10-11 grudnia
Warsztaty w szkołach dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych
prowadzenie: Elżbieta Chowaniec, Robert Drobniuch

Spektakle w projekcie

Elżbieta Chowaniec

Malala. Dziewczyna z kulą w głowie

reżyseria: Robert Drobniuch
premiera: 8 grudnia 2018, Scena Malarnia

Historia zaczyna się tuż po wystrzale. Jako pierwsza wyłania się historia Malali. piętnastoletniej pakistańskiej dziewczyny, która w 2012 roku, z powodu działalności na rzecz obrony praw dziewcząt do nauki, została postrzelona przez talibów. To będzie opowieść wiodąca, choć pojawią się też inni bohaterowie i inne historie. Celem spektaklu jest dotarcie do młodego widza przedstawiając mu problemy współczesnego świata, takie jak przemoc, dyskryminacja, ograniczanie dostępu do edukacji, informacji, niszczące działanie ideologii.

Inscenizacja “Malali…” będzie wykraczała poza klasyczny język teatru. Twórcy zamierzają wykorzystać do tego nowe media oraz eksperymenty muzyczne częściowo realizowane na żywo przez aktorów. Na scenie wystąpi czterech aktorów z zespołu Teatru Współczesnego. W inscenizacji istotny będzie kontakt z widzami poprzez kameralną i otwartą przestrzeń w jakiej będzie powstawał spektakl, interakcję bezpośrednią aktorów z widzami podczas warsztatów uzupełniających spektakl, ale też interakcję poprzez wykorzystanie nowych mediów.

Postać Malali, dziewczynki, która przeciwstawiła się światu może być symbolem odpowiedzialności, wolności i walki – niezwykłą opowieścią o narodzinach „bohaterki mimo woli”, nastolatki, której działalność inspiruje miliony ludzi na całym świecie.

Wiek uczestników: 12+

 

Pobierz pakiet materiałów edukacyjnych (link)

——————————

Martin Baltscheit

Lepsze lasy

tłumaczenie: Lila Mrowińska -Lissewska
reżyseria: Tomasz Kaczorowski

prapremiera polska: 9 marca 2019, Scena Malarnia

W drodze do wyśnionych “lepszych lasów” rodzice wilczka Ferdynanda giną z rąk myśliwych. Niczego nieświadome szczenię trafia pod opiekę pary owiec, które dawno już straciły nadzieję na posiadanie jagniątek. Owce wychowują małego Ferdzia na wzorową owieczkę, śpiewającą najpiękniej w całym stadzie dumę owczego rodu. Ferdynand skacze najdalej i najwyżej ze wszystkich owiec. Skacze tak wysoko, że bez problemu pokonuje ogrodzenie dzielące owce od niebezpiecznego “miasta”, miejsca w którym grasują wilki, króluje alkohol i mroczne, nocne życie. Nie jest to świat, który pociąga Ferdynanda, na dłuższą eskapadę poza ogrodzenie namawia go jednak koleżanka z łąki – Melania, której marzy się wielka i zakazana “druga strona”. Wycieczka kończy się jednak tragicznie, a Ferdynand, który odkrywa wstrząsającą prawdę o swoim pochodzeniu, zostaje oskarżony o morderstwo… Czy aby na pewno jest winny?

“Nie jest ważne, skąd pochodzisz. Ważne jest, dokąd zmierzasz i w czyim towarzystwie”. Martin Baltscheit opowiada z humorem ostrym jak brzytwa historię o dojrzewaniu, w formie przypowieści o przekraczaniu granic, rolach społecznych i poszukiwaniu własnej tożsamości.

Tekst nagrodzony nagrodę literacką niemieckiej młodzieży (German Youth Literary Prize) oraz German Youth Theatre Prize – niemiecką nagrodę dla twórców teatru dla młodych
widzów

Wiek uczestników: 12+

Pobierz pakiet materiałów edukacyjnych (link)

—————————-

Wanda Hagedorn

Totalnie nie nostalgia

adaptacja i reżyseria: Marcin Wierzchowski
premiera: listopad 2019, duża scena

“Totalnie nie nostalgia. Memuar” to autobiograficzna opowieść Wandy Hagedorn o kobietach, które walczą o swoją przestrzeń w rodzinie i społeczeństwie. Dorastająca Wanda,
najstarsza z czterech sióstr, oprowadza nas po swojej rodzinie. Opowiada o podporządkowanej, ale walczącej o niezależność matce, wyemancypowanej babce i siostrach, które w różny sposób radzą sobie z patriarchalną opresją.

Powieść graficzna, PRL w rysunku Jacka Frąsia bywa krainą dzieciństwa, ciepłą i radosną, ale i przerażającą, i upokarzającą. W świecie “Totalnie nie nostalgii” sąsiadują ze sobą wata cukrowa, dziecięce wygłupy, poważne lektury i cierpienia, których żadna dziewczynka nie powinna zaznać.

 

Wiek uczestników: 15 +

Warsztaty /lekcje / debata

Lekcje teatralne

Każdej premierze towarzyszą lekcje teatralne – 4 przeprowadzone przez twórców spektakli oraz 4 prowadzone przez aktorów. Pierwsze odbędą się w tygodniu popremierowym, kolejne – w drugim cyklu grania spektaklu. Lekcje są integralną częścią udziału w spektaklu i odbywają się w szkołach. Wizytę artysty w szkole może zamówić nauczyciel, który jednocześnie zarezerwuje bilety na przedstawienie dla swoich uczniów. Lekcja jest tematycznie związana ze spektaklem i ma charakter warsztatowy. Ilość lekcji jest ograniczona, stąd nauczyciele mogą otrzymać także inne materiały dydaktyczne do przeprowadzenia lekcji samodzielnie.

Warsztaty dla nauczycieli

Warsztaty dla nauczycieli prowadzone będą przez artystów w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Warsztaty dotyczą sposobów pracy z uczniami wokół tematów podejmowanych w spektaklach (prawa człowieka, zmieniający się obraz Europy, migracje, zmiany społeczne, stosunek do przeszłości). Udział w warsztacie jest płatny i kończy się wydaniem certyfikatu poświadczającego udział w szkoleniu. Cena warsztatu obejmuje bilet na spektakl, publikacje towarzyszące (program) oraz materiały metodyczne do pracy z uczniami.

Debata

Każdej premierze będzie towarzyszyła dyskusja z udziałem zaproszonych gości transmitowana in-line. Odbędzie po jednym z pokazów spektaklu na scenie Malarnia.

Kontakt:

Zgłoszenia na warsztaty dla nauczycieli w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Zapisy on-line w systemie ZCDN:

Link do formularza rejestracyjnego

Koordynator działań edukacyjnych w ZCDN: Piotr Lachowicz

Rezerwacja biletów i zapisy na warsztaty grup szkolnych

Biuro Obsługi Widzów, bow@wspolczesny.szczecin.pl, 91 489 23 23

Kuratorka projektu: Kamila Paradowska

 

Chcesz nam pomóc promować projekt?

Pobierz i wydrukuj infografikę, a potem powieś w swojej szkole!

  • kuratorka projektu "Dorosłość", autorka książki "Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie"

Ads

facebook