Duża scena Teatru Współczesnego

Duża scena mieści się w samym sercu budynku przy Wałach Chrobrego, który po sąsiedzku dzieli Teatr Współczesny z Muzeum Narodowym. Miejsce, w którym znajduje się teatr jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych w Szczecinie – przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Niewiele teatrów w Polsce może poszczycić się tak doskonałą lokalizacją.

Miejsce, w którym chce się być

Wały Chrobrego, od lat jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Szczecina – szerokie tarasy spacerowe, widok na Odrę i Łasztownię zapewnia oddech i odpoczynek po intensywnym dniu pracy, czy w trakcie weekendu. Teatr Współczesny dokłada do tej obecności na Wałach teatralną opowieść – skłaniającą do refleksji, burzliwej dyskusji, czy zadawania pytań o nas samych. Nie bez wątpienia architektura pozwalająca na zachowanie dystansu, znalezienie się w otwartej przestrzeni, łączy się z zaproszeniem do spojrzenia na rzeczywistość inaczej – poprzez bohaterów dramatu, ich nową, zaskakującą opowieść, z którą możemy się skonfrontować.

Kiedy staniemy przed okazałą bryłą budynku zbudowanego ponad 100 lat temu według koncepcji Wilhelma Meyera-Schwartaua dokładnie możemy wyobrazić sobie miejsca, do których dotrzemy, jako teatralni widzowie. Centralnie położone, duże okno z widokiem na port mieści się w tzw. małym foyer, do którego mogą przyjść widzowie w czasie przerwy. Po prawej stronie od okna – położona jest duża, jedna z najgłębszych w Polsce scen teatralnych, z okazałym oknem scenicznym. W centrum budynku mieści się widownia licząca 344 fotele, za widownią – duże foyer, z oknami wychodzącymi na podwórze. W dużym foyer znajdziecie bufet z kawą i przekąskami, toaletę, sporo przestrzeni oraz okolicznościowe wystawy.

Mobilna przestrzeń

Duża scena jest miejscem kreacji spektakli z nurtu klasyki europejskiego dramatu, klasyki polskiej, czy sztuk współczesnych. Pozwala na realizację dużych przedsięwzięć scenicznych, z rozbudowaną scenografią i zaawansowanym technologicznie oświetleniem scenicznym. W zależności od koncepcji artystów przestrzeń ta jest dość mobilna i niejednokrotnie to samo przedstawienie warunkuje, jak miejsce, do którego przychodzimy będzie wyglądało. Publiczność zwykle jest zaskakiwana – niekiedy, tak jak w “Ślubie” sztuka rozgrywa się w przestrzeni zmniejszonej, przed oknem scenicznym – w miejscu pierwszych rzędów mamy zbudowaną scenę, a spektakl zyskuje nowy, bardziej kameralny wymiar. Innym razem, tak jak w “Bziku. Ostatniej minucie”, czy “Piotrusiu Panu” część środkowych foteli jest wymontowana, aby rozgrywać spektakl jeszcze bliżej publiczności. Scenograficzne zabawy z przestrzenią wiążą się z najnowszym nurtem współczesnego teatru, który poddaje refleksji także samą obecność w teatrze i pozwala widzom na wyjątkowe współbycie wobec scenicznych działań.

Na dużej scenie Teatru Współczesnego, której historia zaczyna się w 1950 roku pokazano kilkaset unikalnych tytułów teatralnych, ilość wieczorów spędzonych tam przez miliony widzów przez kilkadziesiąt lat można odliczać w tysiącach. Historia tego miejsca trwa – nawet jeśli dotąd nie byłeś jej częścią, a szczególnie wtedy – warto, abyś dołączył i przeżył całkiem nową przygodę w nowym miejscu. Zapraszamy!

Chcesz wynająć dużą scenę?

Dowiedz się więcej o warunkach wynajmu i informacjach technicznych >> Wynajem przestrzeni

Zainteresował Cię ten temat? Więcej przeczytasz:

– w Spacerowniku Teatralnym przygotowanym przez Adrzeja Andrychowicza >> Szczecin. Teatry nad Odrą
– w książce “Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie” Kamili Paradowskiej (do nabycia w kasie teatru, dostępna w bibliotekach)

Wykaz realizacji wszystkich spektakli na dużej scenie Teatru Współczesnego:

>> Encyklopedia Polskiego Teatru > Teatr Współczesny w Szczecinie

Ads

facebook