Już tylko kilkanaście dni dzieli nas od prapremiery spektaklu „La Pasionaria”.

Grafika do spektaklu LA PASIONARIA

Sala pełna ludzi. Wszyscy jak zahipnotyzowani wpatrują się w mówiącą w obcym dla nich języku La Pasionarię. „Nie potrzeba tłumacza. Nie! My wszystko rozumiemy!” Jak? „Sercem”, mówili.”

– czytamy w jednym z akapitów artykułu przedstawiającego postać Dolores autorstwa iberystki, tłumaczki, dramatopisarki i współtwórczyni spektaklu, Pauliny Eryki Masy [link do całego artykułu tutaj – LINK].

Dolores Ibarruri była jednym z najważniejszych symboli zakończonej 80 lat temu wojny domowej w Hiszpanii. Zasłynęła jako autorka używanego przez antyfaszystów hasła ¡No pasarán! (nie przejdą!). Była nie tylko buntowniczką i feministką, ale także matką sześciorga dzieci i żoną socjalistycznego działacza i górnika. W młodości marzyła, by zostać nauczycielką, ale niestety nie było jej dane zdobyć formalnego wykształcenia. Jako córce górnika, przeznaczone było jej zostać pokorną żoną i matką, zdecydowała się jednak zbuntować i kształcić na własną rękę.

Próby do spektaklu o słynnej działaczce politycznej ruszyły jeszcze w czerwcu, a prapremierę zaplanowaliśmy na 30 września w Malarni. Autorką dramatu jest Antonina Grzegorzewska, reżyseruje Karolina Szczypek, za dramaturgię odpowiada Paweł Sablik, za scenografię i kostiumy – Paula Grocholska. Reżyserią świateł i wideo zajmuje się Miguel Nieto, autorem muzyki jest Bartosz Prosuł, a choreografii – Tobiasz Berg. Paulina Eryka Masa współpracuje z twórcami w zakresie wsparcia merytorycznego i tłumaczeń.

W obsadzie zobaczymy Marię Dąbrowską, Ewę Sobiech, Macieja Litkowskiego, Joannę Matuszak, Magdalenę Wrani-Stachowską, Michała Lewandowskiego, Grzegorza Młudzika, Adriannę Janowską-Moniuszko, Konrada Pawickiego, Roberta Gondka, Adama Kuzycz-Berezowskiego i Wiesława Orłowskiego.

Spektakl powstaje w ramach projektu DRAMATOPISANIE Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

logotyp DRAMATOPISANIElogotyp Instytutu Teatralnego

Logotyp MKDNiS

  • sekretarz literacka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Ads

facebook