Marek Koterski

Dzień świra

reżyseria: Piotr Ratajczak
scenografia: Matylda Kotlińska
dramaturg: Marcin Wierzchowski
ruch sceniczny: Zbigniew Szymczyk
reżyseria światła: Krzysztof Sendke

obsada:
Mama, Żona Była, Kaszalocica, Kobieta Życia: Anna Januszewska
Ja (Adam Miauczyński): Robert Gondek
Pedał, Rączka, Kretyn, Psychiatra, Syn, Harmonista, Robol: Paweł Niczewski

premiera: 29 czerwca 2007, Teatr Mały
spektakl trwa: 60 minut

Adaś Miauczyński – Polak, nauczyciel, samotnik… świr? Śmieszy do łez i wzrusza, w każdym zdaniu pozwala rozpoznawać naszą codzienność – pełną absurdów, drobnych, wielkich pomyłek. W jego życie wkradają się inni – ci, których nienawidzi, którzy mu przeszkadzają i kobieta, którą chciałby pokochać. „Dzień świra” Marka Koterskiego to mistrzostwo w nazywaniu codzienności, językowy majstersztyk, „lektura obowiązkowa” każdego, świadomego Polaka.

Media o spektaklu:

„Choć Miauczyńskiemu nie jest do śmiechu, publiczność wielokrotnie śmiechem reaguje na jego wynurzenia, nadając w ten sposób terapeutyczny sens spektaklowi. Bo kiedy życie „wykształciucha” boli, śmiejmy się.”
Gazeta Wyborcza

„Gondek ma w sobie coś tak charakterystycznego, że w roli wkurzonego i sfrustrowanego inteligenta wychodzi niesamowicie wiarygodnie.”
teatrakcje.pl

„Prawdziwy popis aktorskich umiejętności daje w „Dniu świra” także Paweł Niczewski. Kreowane przez niego postaci są zaskakująco barwne, dynamiczne i w większości bardziej interesujące od tych, które pamiętamy z filmu.”
Dziennik Teatralny, teatry.art.pl

„Jest również w tym przedstawieniu, bardzo konsekwentnym, precyzyjnym w detalu, zjadliwie, a i zwyczajnie zabawnym i świetnie się nadającym do czytania przez „Kartotekę” Różewicza – ton niejednoznaczny i poruszająco powściągliwy.”

Teatr

„Miauczyński (Robert Gondek) w interpretacji Piotra Ratajczaka to współczesny Konrad uwięziony na piętnastym piętrze wieżowca, zmagający się z własną niemocą i poczuciem życiowej klęski.”
Nowa Siła Krytyczna, e-teatr.pl

Festiwale:

III Wiosenny Festiwal Teatralny w Bielsko-Białej (6 czerwca 2009)

Autorem zdjęć jest Włodzimierz Piątek.

  • sekretarz literacka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Ads

facebook