Foki

tekst: Magda Kupryjanowicz, Maria Magdalena Kozłowska
reżyseria: Maria Magdalena Kozłowska
dramaturgia: Magda Kupryjanowicz
kostiumy i scenografia: Jan Tomza-Osiecki
muzyka: Maria Magdalena Kozłowska
reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
wideo: Witek Orski, Maria Toboła
konsultantka merytoryczna: Anna Barcz
asystent reżysera: Nikodem Księżak

Według pomysłu Pawła Soszyńskiego i Marii Magdaleny Kozłowskiej.
W tekście wykorzystano fragmenty improwizacji aktorskich.

OBSADA:
Grażyna Madej
Joanna Matuszak
Konrad Beta
Nikodem Księżak
Konrad Pawicki

inspicjentka: Jolanta Szadkowska

prapremiera: 8 kwietnia 2022 rok, Teatr Mały
czas trwania: 75 minut

 

Polskę obiega niecodzienna nowina: podopieczne fokarium w Szczecinie wystawiły „Grażynę” Mickiewicza. Zdarzenie jest zagadką zarówno dla naukowców, jak i krytyków teatralnych. Czy spektakl to zakodowana wiadomość od zwierząt do człowieka? Symptom kryzysu klimatycznego? A może to po prostu nadinterpretacja/ fake news/ propaganda?

Tymczasem ludzcy aktorzy zbiorowo przechodzą załamanie nerwowe. Szalona popularność fok odbiera teatrowi publiczność. Aby ją odzyskać, aktorzy na nowo poszukują istoty bycia na scenie. Czy jest nią budzenie śmiechu? Płaczu? A może roztopienie się w chóralnej pieśni?

Czy jesteśmy świadkami końca ludzkiego teatru? Nawet jeśli to prawda, zapraszamy do wspólnego celebrowania jego ostatnich chwil!

(English descriptions below)

 

Media o spektaklu:

„Foki” (…) stały się nie tylko drwiną z nadmiaru klasyki w repertuarach czy udziwnionych szat, w które ubiera się dzieła dawnych mistrzów – ale scenicznym esejem o coraz silniejszych w teatrze lęku i niepewności, o obawie przed odchodzeniem sprawdzonych rozwiązań i poetyk czy utartych hierarchii.”

– Witold Mrozek (Dwutygodnik)

 

Teaser [link] i trailer do spektaklu [link]. A więcej na temat spektaklu dowiecie się słuchając naszego PODCASTU TEATRALNEGO.

fot. z przedstawienia: Piotr Nykowski

 

Pamiątki z fokarium w SzczecinieSpektaklowi towarzyszy sklepik „Pamiątki z Fokarium” (Teatr Mały), w którym można kupić magnesy, pocztówki i kubki z logo szczecińskiej fokarnii. 

 

 

 

 

 

Plakat do spektaklu "Foki"
projekt plakatu: Pełnia Studio, fot. Karolina Babińska

Plakat powstał na bazie fotografii dokumentacyjnej z performansu rzeźby miejskiej z udziałem Marii Magdaleny Kozłowskiej i Pauliny Kitlas.

 

_____

Seals

Some remarkable news is circulating through Poland: the animals in the seal pen in Szczecin have given birth to Mickiewicz’s “Grażyna.” The event is a puzzle for both scientists and theater critics. Does the play contain coded information from animals to people? Is it a symptom of the climate crisis? Or perhaps this is merely an overinterpretation/ fake news/ propaganda?

Meanwhile, human actors are having nervous breakdowns on a mass scale. The insane popularity of the seals is taking away audiences from theaters. To get them back, actors seek their raison d’être on stage. Is their aim to make people laugh? Or cry? Or maybe to melt into a choir and sing?

Are we witnessing the end of human theater? Even if we are, let’s get together and celebrate its final moments!

Ads

facebook