Spektakl został laureatem 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Grafika 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

I to jest prawdziwy odlot!

Nasz „Odlot”, autorstwa Zenona Fajfera w reżyserii Anny Augustynowicz, zdobył Grand Prix 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej!

Zdjęcie ze spektaklu ODLOT (Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych), fot. Maciej Zakrzewski
fot. Maciej Zakrzewski

Do finału tegorocznej edycji OKnWPSW zakwalifikowano 13 spektakli. Po ich obejrzeniu jury w składzie: Judyta Berłowska, Jadwiga Majewska-Grabowska, Maciej Gorczyński (przewodniczący), Grzegorz Kondrasiuk i Tomasz Man postanowiło przyznać osiem nagród głównych i cztery wyróżnienia.

Przedstawiamy laureatów Grand Prix, nagród i wyróżnień.
🏆

Grand Prix otrzymał spektakl „Odlot” autorstwa Zenona Fajfera w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Zdjęcie ze spektaklu ODLOT, fot. Maciej Zakrzewski
fot. Maciej Zakrzewski

Nagroda za dramaturgię i reżyserię spektaklu „Wszyscy jesteśmy dziwni” z Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi trafiła do Anny Mazurek i Olgi Ciężkowskiej.

Jury przyznało trzy indywidualne nagrody aktorskie. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Adam Ferency i Łukasz Lewandowski za role w spektaklu „Sztuka intonacji” autorstwa Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Anny Wieczur z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy oraz Elżbieta Zajko za rolę w spektaklu „Słabi” autorstwa Magdaleny Drab w reżyserii Rafała Sabary z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Aktorska nagroda zespołowa powędrowała do zespołu aktorskiego grającego w spektaklu „Alte Hajm / Stary dom” autorstwa Michaela Rubenfelda i Marcina Wierzchowskiego w reżyserii Marcina Wierzchowskiego z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.

Wojciech Stachura doceniony został za koncepcję scenografii i lalek oraz rolę w spektaklu „Beton” autorstwa Moniki Milewskiej w reżyserii Michała Derlatki z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.

Nagrodę im. Jana Świderskiego, ufundowaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich, otrzymały Maja Pankiewicz Katarzyna Tlałka za role w spektaklu „Bezmatek” autorstwa Miry Marcinów w reżyserii Marcina Libera z Teatru Ludowego w Krakowie.

Jury postanowiło także przyznać dwa wyróżnienia aktorskie: Nikoli Czernieckiej i Alicji Helfojer za role w spektaklu„POMIŁOŚĆ. Przeraźliwie kiczowate i banalne historie” autorstwa Artura Pałygi w reżyserii Agaty Kucińskiej z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu. Wyróżnienieza koncepcję spektaklu i rolew przedstawieniu „Tutaj, czyli gdzie? Rzecz o (nie)pamięci” autorstwa Mikołaja Grynberga w reżyserii Doroty Abbe i Piotra Dąbrowskiego z Fundacji Na Marginesie w Poznaniu przyznano Dorocie Abbe i Piotrowi Dąbrowskiemu.

Już po raz ósmy swoje nagrody przyznała Komisja Artystyczna. W tym roku w jej składzie znaleźli się: Katarzyna Lemańska, Wiktoria Tabak, Katarzyna Tokarska-Stangret, Agnieszka Wójtowicz, Paweł Kluszczyński, Andrzej Lis i Jacek Sieradzki (przewodniczący). Komisja przyznała nagrodę za najlepszy dramat w Konkursie Magdalenie Drab za teksty „Słabi” i „Madagaskar”. Kolejna nagroda powędrowała do Katarzyny Matwiejczuk za teksty „Biruta i tajemnica rzeki” oraz „CELLineczka”. Nagrodzone zostały także Marta Stańczyk Justyna Czarnota za tekst „Królestwa” – za czuły namysł nad tematem różnorodności w teatrze dla dzieci i za uwzględnienie odbiorców o różnej wrażliwości sensorycznej.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

 

Logo Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki WspółczesnejLogo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego

 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ads

facebook