Historia Kaspara – niezwykłego chłopca – w weekend na VOD!

Już w najbliższy weekend, 17 i 18 kwietnia na naszej wirtualnej scenie zagości “Kaspar Hauser”.

Zdjęcie ze spektaklu KASPAR HAUSER, fot. P. Nykowski

Spektakl “Kaspar Hauser” w reżyserii Jakuba Skrzywanka jest pierwszym przedstawieniem, który z teatralnej sceny niejako “przenieśliśmy” w przestrzeń wirtualną – pierwszy pokaz na VOD odbył się w grudniu 2020, spotykając się z bardzo pozytywnym odbiorem.

Niezwykła historia Kaspara Hausera (przedstawiona w spektaklu nietypowo, bo od końca), nastolatka porzuconego przez opiekuna na ulicach Norymbergi, zwanego “sierotą Europy”, w XIX wieku wstrząsnęła społeczeństwem. Umieszczony w ciemnym lochu, przekazywany z rąk do rąk jak przedmiot, przyjmowany przez kolejne mieszczańskie rodziny, bez skrupułów ponownie wyrzucany… Zabawka, kuriozum, obiekt badań. Przeznaczenie Kaspara Hausera spełniło się na oczach sytych i zadowolonych mieszczan, niedopuszczających do siebie myśli, że to oni byli tak naprawdę sprawcami popełnianych na nim zbrodni.

Jak czytamy w recenzji Joanny Marcinkowskiej [link do recenzji]:

Tytułowy bohater może dziś być każdym, kto nagle musi się zaadaptować do życia w społeczeństwie. Każdy, kto przeżył traumę opresji, wojny, uwięzienia, czy głębokiej depresji liczy na pomoc ludzi, wśród których przychodzi mu żyć. Niezależnie od tego, jakiej jest płci.”

Historia Kaspara, wydawałoby się – odległa, bo oddalona od nas o 200 lat wstecz, może być zatem nad wyraz uniwersalną zapowiedzią losów milionów ludzi XX i XXI wieku, uciekinierów, ofiar systemu, bezpaństwowców, osób wykluczonych – których wciąż przybywa.

W najbliższy weekend, 17 i 18 kwietnia losy chłopca i płynące z tej historii wnioski będzie mógł poznać bliżej każdy z Was, widzów, niezależnie od szerokości geograficznej. “Gramy” na wirtualnej scenie naszej platformy VOD [link do platformy]. Gwarantujemy seans pełen emocji, które zostaną z Wami na długo.

Koniecznie bądźcie z nami!

  • sekretarz literacka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Ads

facebook