Jacek Wierzchowski w finale Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina

Z przyjemnością informujemy, że Jacek Wierzchowski kompozytor muzyki teatralnej, autor muzyki m.in. do “Ślubu”, “Króla Edypa” czy “Łzawych zjaw roku pamiętnego” został zakwalifikowany do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina za istotne osiągnięcie artystyczne w roku 2017.

Jacek Wierzchowski jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki teatralnej w Polsce i jednym z najważniejszych realizatorów teatru Anny Augustynowicz. Był wielokrotnie nagradzany na festiwalach teatralnych w Polsce, m.in. w 2008 roku za muzykę do spektaklu „Wesele” na Festiwalu Wyspiański, czy w 2015 roku w prestiżowym Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “Klasyka Żywa” za muzykę do spektaklu „Akropolis” w reż. Anny Augustynowicz (w konkursie brały udział 83 realizacje teatralne z Polski).

Wierzchowski jest także współautorem najważniejszego sukcesu szczecińskiego teatru ostatnich lat, czyli „Ślubu” w reż. Anny Augustynowicz. Kilkanaście nagród na festiwalach teatralnych zdobytych w 2017 roku potwierdza najwyższą jakość przedstawienia, którego wartość wynika także ze wcześniejszych artystycznych spotkań z Anną Augustynowicz.

W minionym roku (i trwającym obecnie sezonie) pojawiły się także inne, zwracające uwagę realizacje Jacka. Dla cenionego i doświadczonego reżysera Rudolfa Zioły Wierzchowski stworzył kompozycje do „Króla Edypa” Sofoklesa na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. Wierzchowski jest również autorem muzyki do tegorocznej, marcowej premiery szczecińskiej Malarni – “Łzawych zjaw roku pamiętnego”. Jego kompozycje można było usłyszeć w ubiegłym roku również w spektaklach teatrów w Krakowie (“Zemsta”) i Rzeszowie (“Romeo i Julia”). W listopadzie 2017 wydawnictwo Ars Sonora wydało płytę z tekstami Haliny Poświatowskiej „Poświatowska i muzyka”. Jacek Wierzchowski jest autorem muzyki do pieśni stworzonych z tekstami wybitnej polskiej poetki.

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecina

W tym roku do do magistratu wpłynęło trzydzieści pięć propozycji, spośród których Komisja ds. Kultury Rady Miasta oraz Prezydencka Rada Kultury wybrały nominowanych do Nagrody Artystycznej i tytułu Mecenasa Kultury. Listę nominowanych można znaleźć pod tym linkiem. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 9 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Teatr Współczesny mocno trzyma kciuki za Jacka Wierzchowskiego!

 

Fot. archiwum prywatne.

Ads

facebook