Z przyjemnością informujemy, że laureatem tegorocznej nagrody im. Andrzeja Nardellego jest Jakub Gola, grający w spektaklu “Fanny i Alexander” rolę Alexandra.
Fanny i Aleksander-61

Jakub Gola został wyróżniony Nagrodą im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2018/2019 za rolę w spektaklu “Fanny i Alexander” . W rekomendacji do nagrody Anna Augustynowicz, Dyrektor Artystyczna TW napisała, że reżyserka spektaklu (Justyna Celeda) “już podczas prób zauważyła u aktora wartości, które występują rzadko w pakiecie: jest (…) niezwykle wrażliwy na drugiego człowieka, empatyczny, (…) ciekawy świata, a co za tym idzie gotowy na każde ryzyko (…), zachowujący własną przestrzeń i poczucie wartości, które to cechy dają mu pewność i siłę w działaniach na scenie. W trakcie realizowania zadań nigdy nie traci partnera jako podstawowego źródła impulsów, jest cały dialogiem ze światem przedstawionym, nie zajmuje się sobą i stwarzaniem obrazu własnej postaci, czy popisem swojej elastyczności emocjonalnej. (…) Jakub próbuje ogarnąć sens całości, ma poczucie, że służy sprawie, o której jest opowieść.”

Jakub Gola jest absolwentem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, laureatem Grand Prix dla zespołu za spektakl “Przebudzenie wiosny” oraz nagrody Związku Artystów Scen Polskich – “Deski scenicznej” za wyrazistą osobowość aktorską na 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Dotychczas mogliśmy oglądać go także w filmach fabularnych (m.in. w “Monumencie” w reż. Jagody Szelc).

(Fot. Piotr Nykowski)

  • sekretarz literacka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Ads

facebook