Otwieramy nowy rozdział w życiu Teatru Współczesnego.

Kuba Skrzywanek, fot. Magda Hueckel

Nowy Rok rozpoczynamy zmianą na stanowisku dyrektora artystycznego naszego teatru. Do dyrektorskiego duetu z Mirosławem Gawędą dołącza Jakub Skrzywanek, dotychczasowy kurator programowy, doskonale znany szczecińskim widzom jako reżyser „Kaspara Hausera”. Jakub Skrzywanek współpracował z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem Kochanowskiego w Opolu, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, czy Teatrem 21. Jego najgłośniejsze spektakle to „Kordian” (Teatr Polski w Poznaniu), „Mein Kampf” (Teatr Powszechny w Warszawie), przygotowany w ramach obchodów Roku Antyfaszystowskiego czy „Opowieści niemoralne” (Teatr Powszechny w Warszawie). Obecnie w poznańskim Teatrze Polskim trwają próby do spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” w reżyserii Jakuba Skrzywanka.

Z inicjatywy Jakuba w Teatrze Współczesnym w Szczecinie zainaugurowaliśmy „Sezon bezpowrotnie utraconej nadziei na społeczną zmianę?”, któremu przyświeca hasło Mariana Turskiego „11. Nie bądź obojętny”. Powołana została również rezydencja artystyczna „Scena Nowe Sytuacje”, skierowana do debiutujących artystów i artystek, rozpoczęliśmy także poszerzanie zakresu naszej pracy tworząc dział edukacji teatralnej.

Marzy mi się – choć być może jest to naiwne – wymyślenie instytucji teatru publicznego na nowo. Myślę, że idea domu produkcyjnego już dawno się wyczerpała. Teatr musi się stać hubem kulturalnym, centrum wymiany myśli i idei. (…) Chcę, aby widzowie zaczęli myśleć o teatrze jako swoim miejscu, które również i oni mogą współtworzyć, przynosząc do niego własne tematy i pomysły.”

– mówił Jakub Skrzywanek w wywiadzie dla „Czasu Kultury” (link do całej rozmowy TUTAJ).

W ramach trwającego sezonu czekają nas jeszcze trzy premiery. „Edukacja seksualna” w reżyserii Michała Buszewicza – spektakl, w którym zbadamy stan edukacji i wiedzy na temat naturalnej sfery życia każdego człowieka – sfery, która wciąż z wielu względów podlega tabuizacji. Przedstawienie kierujemy zwłaszcza do młodzieży, czyli grupy najbardziej potrzebującej rzetelnej i otwartej edukacji, dlatego też sztuka powstaje w oparciu o konsultacje z seksuologiem, jak również opinie młodzieżowej grupy eksperckiej. W kolejnym spektaklu zaprosimy widzów do detektywistycznego musicalu inspirowanego „Grażyną” Adama Mickiewicza, do którego próby prowadzić będą… szczecińskie foki. Spektakl reżyseruje debiutująca autorka Maria Magdalena Kozłowska. Natomiast na koniec sezonu powołamy pozytywnego bohatera, Spartakusa, który podejmuje walkę z niesprawiedliwością i przemocą w imię wolności i niezależności. Spektakl w reżyserii Jakuba Skrzywanka będzie opierał się na nagrodzonym European Press Prize reportażu Janusza Schwertnera „Miłość w czasach zarazy”. To także głos, który chcemy zabrać wobec braku systemowego wsparcia psychiatrycznego dla tysięcy wykluczonych nastolatków w Polsce.

Teatr Współczesny w Szczecinie nie będzie się bał wychodzić w przestrzeń publiczną, mieszać języków i porządków.”

– Jakub Skrzywanek

Nowy początek w Teatrze Współczesnym rozpoczynamy również współpracą międzynarodową. Partnerem jednej z naszych rezydencji zostało legendarne Munich Kammerspiele, a razem z Santarcangelo Festival bierzemy udział w wydarzeniach organizowanych pod hasłem „Boarding Pass Plus Dance” – a to dopiero początek! Będzie się działo!

Do zobaczenia w Teatrze Współczesnym!

Ads

facebook