Z wielką radością witamy w zespole Jakuba Skrzywanka, który właśnie został nowym kuratorem programowym naszego teatru.

Kuba Skrzywanek, fot. Magda Hueckel
Tak zupełnie od nowa przedstawiać Jakuba nie musimy – pierwszy raz spotkaliśmy się podczas cyklu Goście, goście!, w którym Jakub reżyserował czytanie „Przysposobienie obronne”, a chwilę później współpracował z Marysią Dąbrowską przy spektaklu „Kobieta zagrożona…”. Naszym widzom znany jako reżyser „Kaspara Hausera”, Jakub współpracował także z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem Kochanowskiego w Opolu, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, czy Teatrem 21. Jego najgłośniejsze spektakle to „Kordian” (Teatr Polski w Poznaniu) oraz „Mein Kampf” (Teatr Powszechny w Warszawie), przygotowany w ramach obchodów Roku Antyfaszystowskiego, gdzie po raz pierwszy w historii na scenie teatralnej podjęto bezpośrednią polemikę z książką autorstwa Adolfa Hitlera, co odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce , ale też poza granicami.
(…) chciałbym, aby Teatr Współczesny w Szczecinie stał się miejscem, które bardzo aktywnie towarzyszy rzeczywistości, w jakiej się znajdujemy. Żywo wierzę w ideę teatru, który nie jest obojętny na to, co dzieje się wokół. Wręcz przeciwnie, powinien stawać się miejscem debaty i dialogu, oddawać głos słabszym i reprezentować wykluczonych. (…) Marzy mi się, by teatr wyszedł ze swojej szufladki, która kojarzy się głównie z wieczornymi spektaklami i stał się swoistym hubem kultury, domem produkcyjnym, w ramach którego mieszamy porządki, stwarzamy rzeczy interdyscyplinarne i wpuszczamy widzów bardzo głęboko do samej instytucji.”

– mówi Jakub w rozmowie z Agatą Maksymiuk (wywiad można przeczytać pod tym linkiem: „Jakub Skrzywanek prawą ręką Anny Augustynowicz. Wielkie zmiany w Teatrze Współczesnym w Szczecinie” – LINK).

Kubie serdecznie gratulujemy i czekamy z niecierpliwością na wszystko, co przed nami!

Fot. M. Hueckel.

Ads

facebook