Festiwal kolorowych liści, cieplejsze płaszcze, coraz dłuższe wieczory… Wypełnijcie je teatrem!

Zdjęcie ze spektaklu KSIĄŻĘ NIEZŁOMNY, fot. P. Nykowski

Listopad rozpoczynamy spotkaniem z teatralnym science fiction, określanym w jednej z recenzji jako:

Komedia o końcu świata. (…) niby o przyszłości, niby o potworach, ale tak naprawdę raczej o współczesnej Polsce, polskich traumach i kompleksach.”

„Król potworów” w reżyserii Marcina Libera na podstawie scenariusza Michała Kmiecika od 4 do 7 listopada na Dużej Scenie.

Od środy do soboty (10-13 listopada) zapraszamy na kameralną komedię o poszukiwaniu miłości i potrzebie bliskości. Dina i Wiktor spotykają się na zaaranżowanej randce, jednak – jak to zwykle w życiu bywa –  podczas spotkania nie wszystko przebiega tak, jak powinno… „Przyszedł mężczyzna do kobiety” to pełna humoru i wzruszająca historia dwojga dojrzałych ludzi rewelacyjnie zagrana przez Joannę Matuszak i Arkadiusza Buszkę.

Także od 10 listopada wyruszymy w podróż w czasy wojny dwóch wielkich cywilizacji: judeochrześcijańskiej i arabskiej. Do 14 listopada w Malarni „Książę Niezłomny” Juliusza Słowackiego. Jak poradzi sobie jednostka w świecie ludzkich rozgrywek pomiędzy uczuciami a brutalną rzeczywistością? I czy ludzka wiara będzie miała siłę przebicia wobec polityki i prywatnych celów władzy?

W listopadzie na scenę w Teatrze Małym powróci też „Wieża z klocków”. To niezwykła i zarazem zwykła historia. Spektakl o jednym z najpiękniejszych instynktów, którym jest chęć bycia z kimś i dla kogoś. Zaskakująca, niepowtarzalna forma teatralna, gdzie na oczach widzów powstaje świat wyjątkowy, taki, jaki mogą stworzyć wokół siebie tylko najbliższe sobie osoby. Spektakl będzie grany w piątek i sobotę, 12 i 13 listopada.

Tydzień później (18-21 listopada) Dużą Sceną zawładną „Czarownice z Salem”.

Inspiracją były autentyczne wydarzenia sprzed kilku stuleci – oskarżenia o czary, bezprecedensowe i drastyczne procesy, a w finale wyroki śmierci. Dziś tekst Millera wydaje się bezlitośnie aktualny. (…) Poza tym to bolesna rzecz o ludzkiej naturze, moralności, ale też (oczywiście!) miłości.”

– czytamy w jednej z recenzji spektaklu. W ten sam weekend (19-21 listopada) na deskach Malarni – nagrodzony Złotą Maską porywający spektakl „Wracaj” w reżyserii Anny Augustynowicz. Postać przypominająca Boba Dylana, standuppera (w tej roli Anna Januszewska) wraca do miejsca nazywanego niegdyś domem, nie mogąc odnaleźć w nim śladów przeszłości…

Ostatnie dni miesiąca będą należeć aż do trzech tytułów: „Raju dla opornych”, „Arcydzieła na śmietniku” i „La Pasionaria”. „Raj dla opornych” (26-28 listopada, Duża Scena) to druga część bijącego rekordy popularności „Seksu dla opornych”. Tym razem bohaterowie komedii zamiast do luksusowego hotelu, wybierają się na wypoczynek pod namiot, a do dobrze znanej pary… dołączy ktoś jeszcze. W ten sam weekend zapraszamy do Teatru Małego na „Arcydzieło na śmietniku” –  to komedia oparta na prawdziwej, choć niewiarygodnej historii Maude Gutman, która pewnego dnia za jedyne 5 dolarów kupiła na garażowej wyprzedaży nieznany obraz… Jacksona Pollocka. Listopad zamykamy spektaklem „La Pasionaria” (30 listopada), czyli autentyczną historią Dolores Ibárruri Gómez, słynnej hiszpańskiej działaczki politycznej, autorki antyfaszystowskiego zwrotu “No pasarán!”. Czy Dolores – córka górników, żona socjalisty, żarliwa katoliczka, matka sześciorga dzieci, niedoszła nauczycielka – nazwałaby dziś siebie aktywistką? Co dzieje się, kiedy kiełkujące od dzieciństwa poczucie nierówności przeradza się w gniew, którego nie mamy już siły tłumić? Jakie działania napędza i do czego doprowadza?

Łącznie w listopadzie zagramy dla Was 9 tytułów. Każdy z nich to osobny pomysł na podróż pełną emocji, małych i dużych wzruszeń, refleksji i uśmiechu. Zaproście na nią swoich przyjaciół – do zobaczenia w Teatrze Współczesnym!

Ads

facebook